Türkiye, koronavirüs aşısının gönüllü deneylerine ne zaman başlayacak?

92
koronavirüs

Tatil

Türkiye, koronavirüs aşısının gönüllü deneylerine ne zaman başlayacak?

Çin ile Almanya ve ABD’nin ortak yürüttüğü iki ayrı koronavirüs aşı çalışmasının son aşaması olan Faz 3 gönüllü insan denemelerinin Türkiye’de yapılacağı duyurulunca, akıllarda soru işareti oluşmuştu. Bilim Kurulu üyelerinden İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz gönüllü denemeler için tarih verdi.

Etik kurul ve Sağlık bakanlığı onaylarından geçen iki farklı aşı adayı için İstanbul Tıp Fakültesi’nin de aralarında bulunduğu 10’a yakın merkezde, faz 3 gönüllü insan denemelerine günler kaldı. Dünyada 10’dan fazla Covid aşısı çalışmasında sona yaklaşıldığını vurgulayan Prof. Dr. Yavuz, “İnsanlarda etkili olduğunun ve olası yan etkilerinin tekrar değerlendirildiği son aşama olan Faz 3’e gelen aşı çalışmaları bunlar. Geçtiğimiz günlerde Sayın Bakanın da açıkladığı iki tane aşı çalışmasının ise Faz 3 denemelerine Türkiye’den de gönüllü insanlar dahil edilecek. Çalışmalara başlamak üzereyiz. Eylül ayı gibi, çok yakın bir tarihte başlayacağız” diye konuştu.

Aşı denemesi için ücret ödenmeyecek

Aşı çalışmalarında gönüllülüğün esas olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Yavuz, kimseye bir ücret ödemesi, zorlama yapılmasının mümkün olmadığını ve katılanların da tüm tetkiklerinin, yakın tıbbi gözlemlerinin ve tıbbi bakımlarının uzmanların kontrolünde olduğunu kaydetti.

(BY)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin