Türkiye: Hızlı giden araçlar kameradan kaçamayacak

4444
Türkiye

Tatil

Türkiye: Hızlı giden araçlar kameradan kaçamayacak

Türkiye’de karayolu ulaşımındaki trafik kazalarının sayısını azaltmak için çalışmalar devam ediyor. Kazaların başlıca sebebi hala aşırı hız. Hız yapan araçları tespit etmek için kullanılan eski tip radar cihazlarının sadece anlık tespit yapması sorunu ortadan kaldırmadığı için bir süredir farklı bölgelerde “Ortalama hız” denetimi yapılıyordu. Bu sistemin olumlu sonuçlar vermesi üzerine şimdi ülke geneline yayılacağı ve daha geniş kapsamlı uygulanacağı açıklandı.

İki nokta arasındaki mesafeye ve süreye bakılıyor

Konu ile ilgili açıklama yapan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Aracın görüldüğü iki nokta arasındaki mesafe ile geçen zamanı hesaplayarak hız denetimini planlıyoruz” dedi. Hızlı giden sürücüler eskiden radarı fark ettiğinde ceza almamak için hızlarını yavaşlatıyor, radarı geçtikten sonra ise yine hız yapıyordu. Yeni sistemde bunu yapamıyorsunuz. Sistem şu şekilde işliyor: Otoyolda bir çok yere Plaka Tanıma Sistemi kameraları yerleştiriliyor. Sürücü birinci noktadan geçtiğinde plakası kaydediliyor. Araç ikinci noktadan geçtikten sonra aynı işlem yine yapılıyor ve geride bıraktığı mesafeyi hangi sürede, ortalama hangi hızda katettiği ortaya çıkıyor. Ortalama değerin üzerinde olan araçların hızlı gittiği anlaşılıyor ve sürücüye ceza uygulanıyor.

Ölümler azaldı

İçişleri Bakanı Soylu, 2017 yılında Edirne’den Şanlıurfa’ya kadar uzanan 2 bin 155 kilometrelik otoyol ağında sistemi kurduklarını ve sistemin kurulu olduğu otoyollarda 2019’da toplam kazada yüzde 18,8; ölümlü kazada ise yüzde 6,6 azalma olduğuna dikkat çekti. Soylu şunları söyledi: Şimdi bunu bir adım daha ileri taşıyoruz. PTS (Plaka Tanıma Sistemi) ve KGYS (Kent Güvenlik Yönetim Sistemi) kameraları üzerinden ortalama hız tespiti yapılacak.”

(A)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin