Türkiye güvenli turizm için hangi adımları attı?

192
Türkiye

Tatil

Türkiye güvenli turizm için hangi adımları attı?

Türkiye, yeni normalleşme sürecinde Koronavirüse karşı turizm sektöründe aldığı ciddi önlemlerle misafirlerini ağırlamaya hazırlanıyor.

Turizm sektörü yeni sezona böyle hazırlandı

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Koronavirüs salgını döneminde Güvenli Turizm adına atılan adımları kamuoyuyla paylaştı. Bakanlığın sosyal medyadan yaptığı bilgilendirmeye göre yapılan çalışmalar şöyle:

– Uygulamaya geçen “Güvenli Turizm Sertifikasyon Programı” ile tatilini Türkiye’de geçirecek Türk vatandaşları ve yabancı ziyaretçiler için alınacak sağlık tedbirleri belirlendi.

– Sertifikasyon programı kapsamında yolcuların ve çalışanların sağlığı ile ulaşım araçlarında hijyenin sağlanması için geniş çaplı önlemler alındı.

– Güvenli Turizm Sertifikasyon Programı’na başvuran otel sayısı 720’yi aştı.

– Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu tavsiyeleri dikkate alınarak Türkiye’deki Mavi Bayrak ödüllü plajlarda hazırlıklar tamamlandı.

– Yolcu yoğunluğu fazla olan havaalanlarında, 1 Temmuz 2020’ye kadar Koronavirüs test merkezlerinin açılması kararlaştırıldı.

– Turizm tesislerinde hijyen uygulamalarına ilişkin periyodik izleme formları ve kontrol listeleri hazırlanmaya başladı.

– Yurt dışından gelecek turistlerin sağlık hizmetleri için limiti 2 bin ile 7 bin Avro arasında olan bir sigorta sistemi geliştirildi.

Öte yandan Güvenli Turizm politikası ile yeni sezonu açan Türkiye’de; 486 Mavi Bayraklı plaj, 243 tabiat parkı, 40 bin mağara, UNESCO DÜnya Mirası Listesi’nde 18 varlık, 72 termal turizm merkezi, 451 müze, 11 inanç turizm merkezi ve 29 kış sporları merkezi bulunuyor.

(BY)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin