Türkiye’de o maddenin satışı yasaklandı!

257
türkiye

Tatil

Türkiye’de son dönemde birbiri ardına gerçekleşen intiharlarda kullanılan siyanür maddesi Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yapılan yönetmelik değişikliğiyle vatandaşların ulaşımına yasaklandı. En son vaka geçen cuma günü Antalya’da yaşandı.

Türkiye’de ilk olay İstanbul’da yaşandı

Türkiye’de siyanür dehşeti ilk olarak İstanbul’un Fatih ilçesinde yaşandı. Kapılarına ‘Dikkat siyanür var’ yazılı not asarak hayatlarına son veren 4 kardeşin ölümüyle başlamıştı. 

Antalya’da ikinci vaka

İstanbul Fatih’te yaşanan acı olayın ardından bir toplu ölümde Antalya’da yaşanmıştı. 11 Kasım tarihinde bir baba iki çocuğu ve eşini zehirledikten sonra kendisi intihar etmişti. Baba S.Ş.,  İntihar notunda 9 aydır çalışmadığını ve maddi zorluklar çektiklerini söylemişti. Bu olayın üzerinden 4 gün geçtikten sonra yine İstanbul’da bir toplu ölüm haberi daha geldi.  Bir iş adamı eşi ve çocuğunu siyanürle zehirledikten sonra intihar etmişti.

Bakanlık düzenleme getirdi

Ülke genelinde ardarda yaşanan bu olayların ardından, hükümet yetkilileri harekete geçti. Toplu ölümlerde zehirli kimyasala internet üzerinden erişildiği tespit edildi. Cuma günü yayımlanan Resmi Gazete ile kimyasalın kullanımına yönelik düzenleme yapıldı. Yapılan değişiklikle, Yönetmeliğe endüstriyel kullanım ve profesyonel kullanım tanımları getirildi. 

Yönetmeliğe eklenen yeni madde ile siyanürlü bileşikler içeren malların halka satış amacıyla piyasaya arz edilemeyeceği, internet veya başkaca herhangi bir elektronik ortamda satılamayacağı belirtildi. 

Son olay yine Antalya’da yaşandı

Resmi gazete yayınlanmadan önceki son vaka ise yine Antalya’da yaşandı. Antalya’nın Döşemealtı İlçesinde yaşanan olayda, bir siyasi partinin gençlik kolları başkanı  E.D. aracının içerisinde siyanürle intihar etti.

(HS)

Haberleri kaçırmamak için sayfamızı takip edin: www.facebook.com/turizmavrupa

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin