Türkiye, büyükelçilere ve yabancı basına “Güvenli Turizmi” anlattı

168
Türkiye

Tatil

Türkiye, büyükelçilere ve yabancı basına “Güvenli Turizmi” anlattı

Türkiye’nin yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadelesindeki normalleşme sürecinde sunduğu güvenli turizm hizmetlerinin anlatıldığı “Yeniden Keşfet” tanıtım etkinliği kapsamında, Antalya’nın Kundu Turizm Bölgesi’ndeki bir otelde Türkiye’de görev yapan 50 büyükelçi ve çok sayıda yabancı gazeteciyle bir araya geldi.

Etkinlikte “Güvenli Turizmi” anlatan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “Pozitif vakalar için otellerde izole daireleri, blokları olacak, apartman daireleri şeklinde. Eğer tedavi aşamaları rezervasyon süresinden daha uzun sürerse bu durumda otellerimiz ücretsiz olarak konuklarımıza hizmet sunacak.” dedi.

1 Haziran’dan itibaren normalleşme sürecine girildiğini ve turizm sektörü olarak sertifikasyon programı başlattıklarını belirten Bakan Ersoy şunları söyledi:

Havalimanlarındaki test merkezleri

“Havalimanlardaki test merkezleri öncelikle Antalya ve İstanbul’da çalışmaya başlayacaklar. Ardından Dalaman, Bodrum ve diğer uluslararası havalimanlarında da faaliyete geçecek. Yunanistan ve Bulgaristan sınırlarında da test merkezlerimiz mevcut.”

Koronavirüs turistik şehirlerde kontrol altında

“Antalya 2 milyon 400 bin nüfuslu bir şehir ve toplam koronavirüs vakası 472. Aydın’da 238, Muğla’da ise 298. Yani koronavirüs, turistik şehirlerde kontrol altında. Son dönemlerde de vaka sayısı çok az. Turizmi Türkiye’de yeniden başlatabileceğimizi rahatlıkla söyleyebilirim”

Turizmcilere kredi desteği

“İşletme belgeli restoran ve kafeler için Ziraat Bankası’yla yapılan iş birliği kapsamında 1 milyon liradan 20 milyon liraya kadar, 36 ay vadeli, yüzde 7,5 faizli, 6 aya kadar ödemesiz çok cazip bir kredi imkanını pazartesiden itibaren hayata geçireceğiz.”

(BY)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin