Türk kökenli engellilerin ailelerine yardım hizmeti

1 Eyl. 2018
1217 Görüntülenme
engelli
© WİGWAM

Almanya’da Türk kökenli engellilerin ailelerine rehberlik eden yeni bir proje Berlin’de hayata geçirildi. Proje Sorumlusu Dr.Silva Demirci projenin çekirdeğini özyardım prensibinin oluşturduğunu söyledi. www.kendimiz.de sayfasını tıklayan aileler kendi kendilerine nasıl yardımcı olabileceklerini öğreniyorlar. Tarzında ilk ve tek olan internet sayfasında engellilerle yakınlarını ilgilendiren genel ve hukuksal bilgilerle birlikte engellilere yönelik faaliyet gösteren dernek, birlik ve örgütlerin adres ve telefon numaraları yer alıyor. Bunun yanı sıra kişiler kendi özel anlarını ve deneyimlerini paylaşabildikleri gibi diğer engelli yakınlarına fayda gördükleri kuruluşları tavsiye edebiliyorlar. Bir özyardım ağı olarak planlanan sayfada gerek dernekler, gerekse kişiler engellilere yönelik etkinliklerin duyurusunu yapma olanağını da buluyorlar. Sayfa Almanca ve Türkçe olarak iki dilde hizmet veriyor.

330 BİN ENGELLİ VAR

Kendimiz.de Türkçe’ye Federal Yaşam Yardımı Birliği olarak çevirebileceğimiz “Bundesvereinigung Lebenshilfe” kuruluşu tarafından “Göç ve Özyardım Projesi” kapsamında hayata geçirildi ve AOK Sağlık Sigortası Federal Birliği ile AOK Baden Württemberg Eyaleti tarafından finanse ediliyor. Federal Yaşam Yardımı Birliği’nin tahminlerine göre Almanya’da 330 bin Türk kökenli engelli yaşıyor. Proje Sorumlusu Dr.Silva Demirci internet sayfası aracılığıyla Almanya’nın en ücra köşesindeki bir köyde oturan Türk kökenlilere de ulaşma şanslarının bulunduğunu, teknolojinin sağladığı bu imkandan ötürü mutluluk duyduğunu anlatıyor. Sayfaya övgülerin daha şimdiden gelmeye başladığını belirten Demirci kendisini telefonla arayanlar arasında Bavyera’da Türklerin pek bulunmadığı bir bölgede oturan ve engelli çocuğu olan bir anne ile Köln’de ikamet eden ve özyardım grubu kurmayı düşündüğünü anlatan bir babanın da bulunduğunu belirtiyor. 

KİŞİLER ANONİM KALABİLİYOR

Bayan Demirci’nin verdiği bilgilere göre proje profesyonel bir biçimde hazırlandı. İnternet sayfasının içeriğinin ve biçiminin belirlenmesi için engelli yakınlarının katılımıyla dört workshop gerçekleştirildi. Bu workshop’ta ortaya çıkan veriler profesyonel internet ajansı WİGWAM tarafından programlandı. İki çocuğundan biri ağır engelli olan Nilüfer Sever de workshop çalışmalarına aktif destek verenler arasında yer aldı. Bayan Sever projeye verdiği katkılardan söz ederken şunları anlattı: “Bizim yaşadığımız sorunları başkaları da yaşamasın diyerek kendi deneyimlerimizi anlattık. İsteklerimizi, dileklerimizi söyledik. Sorunlarımızı dile getirdik. Hepsi değerlendirildi. Güzel bir sayfa oldu. İnşallah aileler bu sayfayı kullanırlar. Kendimiz.de’nin en önemli özelliklerinden biri kişilerin anonim kalabiliyor olmaları. Sayfaya giren kişiler isimlerini bildirmek zorunda değiller. Bu önemli, çünkü engellilerin yakınları genellikle kendilerini eve kapatıyor, pek insan içine çıkmak istemiyor.”

ÇOK FAYDALI OLACAK

Berlin’de altı yıl önce kurulan ve engellilerle yakınlarına değerli hizmetler veren Mina Derneği’nin Başkanı Yıldız Akgün projenin engellilerin yakınları için çok faydalı olacağına inanıyor. Bayan Akgün “Mina gibi daha çok sayıda dernek kurulmalı, yeni projeler hayata geçirilmeli, çünkü insanlarımızın desteğe ihtiyacı var” dedi ve engelli çocuk sahibi olan anne-babaların çocuğun engelli doğmasıyla birlikte yıkım yaşadığına dikkat çekti. Kendisi de bir engelli kız çocuğu sahibi olan Mina Derneği Başkanı Yıldız Akgün engelli çocuk sahibi anne babaların kendilerini yalnız başına toparlamalarının çok zor olduğunu anlatırken şöyle konuştu: “Alman ailelerin de zorlandığı bir sağlık sistemi içerisinde engelli çocuğu olan Türk kökenli bir aile daha da çok zorlanıyor. Biz onlara rehberlik ediyoruz. Yardımcı oluyoruz. Haklarını ne kadar iyi bilirlerse çocuklarına o kadar iyi yardımcı olabilirler. Ayrıca özyardım gruplarımız var. Anneler burada biraraya geliyorlar ve fikir alışverişinde bulunuyorlar. Anneler özyardım grubunda edindikleri tüm bilgi ve tecrübelerini kendimiz.de projesi ile paylaştılar.”

DESTEK SAYESİNDE ÇABUK TOPARLADIM

Projeye fikirleriyle katkıda bulunan Nilüfer Sever, Yıldız Akgün’ün anlattıklarını başıyla onaylıyor ve bir engelli çocuk annesi olarak Mina Derneği’nden büyük destek gördüğünü, verilen destek sayesinde kendisini daha çabuk toparlayabildiğini anlatıyor. Bayan Sever “Haklarınızı bildikten sonra kapılar teker teker açılıyor. Zorluklar da çıkıyor ama hakkını bilince kendini savunabiliyorsun ve çocuğunun ihtiyaçlarını karşılayabiliyorsun. İmkanlar var. İmkanları değerlendirmek bizim elimizde. Sadece destek alarak harekete geçmemiz lazım” diyor.

Yorumlar
  • Merhabalar ben almanya köln sehrinden benimde engelli 11 yasinda oglum var biz aile olarak nekadar haklari oldugunu bilmiyoruz eger bize yardimci alursaniz seviniriz benim evim ücüncü katta ben hergün oglumu sirtima alip asagiya indiriyom ev icin basvuru yaptik bir sene oldu halen bir cevap alamadik sizlerden yardimci olmanizi istiyoruz tesekürler

    Kenan Karatas 03 Eylül 2018 19:05 Cevapla
    • İyi günler, haberde yazan internet sitesinde başvurup bilgi isteyebilirsiniz.

      Turizmavrupa 04 Eylül 2018 07:13 Cevapla

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir