Türk Büyükelçiliği’nden Makedonya açıklaması

1605

Tatil

Günlerdir herkes Makedonya’daki son durumu merak ediyor. Transit yolcular açısından bir tehlike var mı? Konuyu Üsküp’teki Türk Büyükelçiliğine sorduk. İşte gelen cevap…

turizmavrupa.com
turizmavrupa.com

Geçtiğimiz hafta polis ile Arnavutlar arasında Kumanovo kentinde çıkan silahlı çatışmada 22 kişinin ölmesinden sonra oldukça kargaşık bir durum yaşanan Makedonya’da hükümet karşıtı gösteriler sürüyor. Alman Dışişleri Bakanlığı’nın transit geçen sürücülere yönelik yaptığı “Makedonya’dan gitmeyin” uyarısı, Sıla Yolu’na çıkma planları yapanların en çok tartıştığı konu oldu. Kimisi “Bölgede olaylar yatıştı, şuan bir sorun yok, neden gitmeyelim?” derken kimisi de “Şuan sorun olmayabilir ancak her an yeni bir çatışma çıkmayacağını nereden bilebiliriz?” diye karşı görüş bildiriyor.

Makedonya46
turizmavrupa.com

Avusturya ve Almanya’daki en büyük otomobil kulüpleri ÖAMTC ve ADAC de üyelerine Makedonya’daki son durumu aktarırken, Sırbistan-Makedonya sınır kapısının kullanılmamasını tavsiye ettiler. Türkiye’ye karayoluyla giderken Sırbistan’dan sonra Makedonya’yı tercih eden sürücüler, ülkenin kuzeyindeki Kumanovo kentinden geçiyorlar. Buna karşılık Sırbistan’dan sonra Bulgaristan’ı takip ederek de Türkiye’ye ulaşmak mümkün.

Turizmavrupa.com olarak Üsküp’teki Türk Büyükelçiliği’nden, Makedonya’daki son durumu değerlendirmesini rica ettik. “Makedonya’dan transit geçiş yapan sürücüler açısından bir tehlike var mı?” sorusuna gelen cevap şöyle: “Dışişleri Bakanlığımızca ve Büyükelçiliğimizce, Makedonya’da bu aşamada tehdit teşkil eden bir ortamın bulunmadığı değerlendirilmektedir”.

Yani sonuçta Türk Büyükelçiliği “Tehdit yok” diyor, Almanlar ise “O bölgeden uzak durun” uyarısı yapıyor…

Bulgaristan mı yoksa Makedonya mı? Son kararı Avrupa’da yaşayan ve memleketine gitmek isteyen sürücüler verecek…

 

Dikkat: Bu haberin yayın hakkı turizmavrupa.com sayfasındadır. Link gösterilmeden, izinsiz kullanılamaz.

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin