Turizm sektörüne 10 milyar liralık destek paketi

32
Turizm

Tatil

Turizm sektörüne 10 milyar liralık destek paketi

Türkiye Bankalar Birliği, Koronavirüs salgının sektöre etkisini azaltmak amacıyla Turizm Destek Paketi uygulamasına başlayacaklarını açıkladı. Uygulamayla Hazine ve Maliye Bakanlığı garantisi ve Kredi Garanti Fonu kefaleti ile toplamda 10 milyar TL’lik kredi verilecek.

Turizm Destek Paketi kapsamında 12 ay geri ödemesiz ve 48 ay vade seçeneğiyle kredi imkanı sunulacak. Salgının etkilerinin azaltılması, üretim ve istihdam kapasiteleri ile piyasa değerlerinin korunmasını desteklemek amacıyla başlatılacak uygulamada, turizm sektöründeki işletmeler yanında bu işletmelerin tedarikçilerinin maaş ve kira ödemeleri ile sözleşme veya faturaya bağlı sabit giderlerinin, nakit ihtiyaçlarının ve kurumsal kredi kartı harcamalarının da karşılanması hedefleniyor.

12 ay geri ödemesiz ve 48 ay vade seçeneği

Türkiye Bankalar Birliği’nden yapılan duyuruya göre; Hazine ve Maliye Bakanlığı garantisi ve Kredi Garanti Fonu kefaleti ile bankalar tarafından 10  milyar TL kredi sağlanacak. Krediler, 01 Kasım 2021 tarihini aşmamak kaydıyla, azami 12 ay ödemesiz dönem olmak üzere 48 ay vadeli olacak. Faiz oranı, sabit faizli krediler için azami yüzde 14.5, değişken faizli krediler için TLREF + 200 baz puan olarak belirlendi. Yararlanıcı başına kefalet üst limiti 32 milyon TL ve kredi üst limiti 40 milyon TL olacak.

tablo

Uygulamaya katılan bankalar hangileri?

Turizm Destek Paketini kullandıracak  bankalar ise Akbank, Albaraka Türk Katılım Bankası, Denizbank, Garanti BBVA, Halkbank, İş Bankası, Kuveyt Türk Katılım Bankası, QNB  Finansbank,  TEB, Türkiye Finans Katılım Bankası, Vakıfbank, Vakıf Katılım Bankası, Yapı Kredi Bankası, Ziraat Katılım Bankası ve Ziraat Bankası olacak.

(BY)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin