Turizm sektöründeki koronavirüs krizi büyüyor

215
turizm

Tatil

Turizm sektöründeki koronavirüs krizi büyüyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi İstanbul İstatistik Ofisi, Koronavirüs salgınının turizm sektörüne etkileri üzerine yapılan araştırmada İstanbul’da 246 turizm sektörü temsilcisi ile görüştü.

Yüzde 85,5’inin ciro kaybı yüzde 75’in üzerinde

Turizm anketine göre; İstanbul’daki turizm sektörünün yüzde 42’si faaliyetlerini 10 yıl ve üzeri bir süreden beri devam ettirirken; Koronavirüs krizi sebebiyle ciro kaybı yaşayan işletmeler sıkıntılı bir dönem geçiriyor. Temsilcilerin yüzde 1,6’sı yüzde 25 ve altında, yüzde 1,6’sı yüzde 25-50 arasında, yüzde 11,3’ü yüzde 50-75 arasında ve yüzde 85,5’i yüzde 75 ve üzerinde ciro kaybı yaşadı.

Finansal yardımsız üç ay dayanabilecekler

Turizm anketine katılan temsilcilere, “Mevcut durumu göz önüne alarak finansal yardım olmadan operasyonlarınıza kaç ay devam edebilirsiniz?” sorusu yöneltildi. Katılımcıların yüzde 72,2’si 0-3 ay, yüzde 17,5’i 4-6 ay arası, sadece yüzde 2,1’i bir seneden fazla devam etmenin mümkün olduğunu belirtti.

Öte yandan salgın sürecinde sektör temsilcilerinin yüzde 70,8’i kısmi çalışma ödeneğine başvurduklarını; yüzde 52,7’si ise çalışanlarına ücretsiz izin verdiğini açıkladı.

Normalleşme sürecinde, temsilcilerin yüzde 47,8’i fiyatları düşürmenin büyük ölçüde başarılı bir pazarlama stratejisi olmadığını düşünürken, en önemli stratejinin temizlik ve hijyen standartlarını arttırmak olduğu vurgulandı.

Yerli turistin pazar payının artacağını, yabancı turistin ise pazar payının azalacağını belirten temsilciler, doğa ve sağlık turizminin payının artacağı öngörüsünde bulundular. Sektör düzelmesi için en fazla değinilen iki konu ise temizlik önlemleri ve maddi destek oldu.

(BY)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin