Turizm sektöründe kime güveneceğimizi şaşırdık: İflas edeceğini bile bile satış yaptı

3222
turizm
turizm

Tatil

Turizm sektöründe bu sene kötü haberler ardı ardına geliyor. Thomas Cook’un ve ona bağlı şirketlerin geçtiğimiz haftalarda iflas etmesiyle büyük bir şok yaşandı. Ancak olumsuz gelişmeler devam ediyor. Kısa süre öncesine kadar „Bizim için iflas tehlikesi yok“ bilgisini veren Tour Vital Touristik GmbH adlı turizm şirketi de battı. Ve arkasında yine bir çok mağdur bıraktı.

2018’e kadar Thomas Cook’a ait olan ancak daha sonra Hollandalı yatırımcılar tarafından satın alınan şirket bugün itibari ile tatil satışlarını durdurdu. Bu şirketten tatil satın alanlar ne yazık ki tatile gidemeyecekler. Şu an tatilde olanlar ise geri getirilecek. Ancak işin asıl üzücü olan tarafı ise iflasını açıklayan Tour Vital’in kısa süre öncesine kadar tatil satması oldu.

Yani şirket iflas edeceğini bile bile tatil satışlarını sürdürdü. Paraları topladı ve şimdi iflas ettiğini açıkladı.

Tour Vital mağdurları eğer tatil paketi satın aldılarsa Zürich sigortasının iflas işlemleri doğrultusunda başvurabilir ve paralarını talep edebilirler. Ancak ödemelerin ne zaman ve ne kadar yapılacağı bilinmiyor.

Peki vatandaş bundan böyle kime nasıl güvenecek? Piyasada batma tehlikesi bulunan hala şirketler var. Artık tatili nereden satın alacağımızı şaşırdık.

Şu ana kadar iflasını açıklayan turizm şirketleri şunlar: Thomas Cook, Neckermann Reisen, Öger Tours, Bucher Reisen ve Tour Vital.

Piyasada satışa devam edenler ise bunlar: 

FTI, Schauinsland Reisen, TUI, LMX, VTours, Ameropa, Alltours, Bye Bye, ETI Reisen, L”Tur, Tropo, Olimar, HLX, Center Parcs, Kiwi Tours ve Aldiana.

(A)

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin