Turizm sektöründe iş aramak kolaylaştı

974
tatil, deniz, otel, Türkiye, foto galeri
tatil, deniz, otel, Türkiye, foto galeri

Tatil

Avrupa Komisyonu, turizm ve ağırlama sektöründe iş aramayı kolaylaştıran yeni bir uygulama başlattı. Bundan böyle „Online Yetenek Pasaportunu“ dolduranların iş bulma şansı artacak. İşverenler ise daha çabuk kalifiye eleman bulabilecek.

Avrupa Birliği, işsizlikle mücadele kapsamında turizm ve ağırlama sektörünü yakından ilgilendiren önemli bir projeyi hayata geçirdi. Özellikle genç nüfusun iş piyasasına kazandırılması için geliştirilen „Yetenek pasaportu“ projesi, turizm ve ağırlama sektöründe iş aramayı kolaylaştıracak. Aynı zamanda işverenler daha hızlı kalifiye eleman bulabilecekler.

Konuyla ilgili Avrupa Komisyonu’ndan yapılan açıklamada, projenin iş arayanlar ile işverenler arasındaki iletişimi geliştireceği vurgulandı.

İŞ ARAYAN NE YAPMALI?

Turizm ve ağırlama sektöründe (otel, restoran) iş arayanlar, Avrupa Komisyonu’nun İş Platformu EURES’in internet sayfasına girerek „Yetenek Pasaportu“nu dolurmaları gerekiyor. Yani kişi özel yetenek, iş deneyimi veya dil bilgisi gibi kendisine artı kazandıracak özelliklerini buraya işliyor. Bu bilgiler klasik CV bilgilerini desteklemiş oluyor.

İŞVEREN DAHA HIZLI ULAŞABİLECEK

AB’nin resmi dillerinde hizmet veren sayfaya girilen bilgiler sayesinde çalışanlar ve işverenler arasındaki dil engelleri de aşılmış oluyor. İşveren böylelikle aradığı kalifiye çalışana daha hızlı ulaşabiliyor. Girilen bilgiler sayesinde çalışanların yetenekleri de mukayese ediliyor.

İŞSİZ AZALACAK

Avrupa Komisyonu, turizm ve ağırlama söktörünün işsizlikle mücadele açısından son derece önemli olduğu görüşünde. Özellikle yetenekli gençlerin bu sektörlerde iş bulma şansının yüksek olduğunu savunan uzmanların yeni projeden beklentisi oldukça fazla.

YENİ İŞ İMKANLARI

Yapılan son araştırmalara göre 2000 ile 2010 yılları arasında turizm ve ağırlama sektöründeki büyüme yıllık 2,9 oranında. Söktör büyüdükçe işe alınan kişi sayısı da artıyor. Bu sayede toplam 2,5 milyon yeni iş imkanı yaratıldı. Bu rakamın önümüzdeki yıllarda daha da büyümesi bekleniyor.

Eures’in sayfasına buradan ulaşabilirsiniz:

İŞ ARAYAN NASIL KAYIT OLACAK? VİDEO İZLE

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin