Turizm sektörü için yeni tedbirler alındı

59
Turizm

Tatil

Turizm sektörü için yeni tedbirler alındı

Kültür ve Turizm Bakanlığı, 30 oda ve üzeri kapasitedeki tüm konaklama tesislerine de “Güvenli Turizm Sertifikası” alma zorunluluğu getirdi.

Bakan Mehmet Nuri Ersoy’un yayımladığı genelgeye göre “Konaklama Tesislerinde Kontrollü Normalleşme Süreci Genelgesi”nin “Güvenli Turizm Sertifikası” bölümünde değişikliğe gidildi. Yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgınıyla mücadele kapsamında Bakanlık belgeli olsun olmasın, 30 oda ve üzeri kapasitedeki tüm konaklama tesislerinin Güvenli Turizm Sertifikası alması zorunlu hale getirildi.

İşletmelerin sertifika alma süreleri belirlendi

İlk olarak 1 Temmuz’da yayımlanan genelgede sertifikayı alma zorunluluğu 50 oda ve üzeri kapasitedeki tüm konaklama tesisleri için geçerliydi. Yeni 50 oda ve üzeri kapasitedeki konaklama tesislerinin faaliyete geçmelerini takiben 7 gün içerisinde, 30 ila 49 oda kapasitesi bulunan ve faal olan konaklama tesislerinin ise 1 Ocak 2021 tarihine kadar, bu tarihten sonra faaliyete yeni geçecek 30 oda ve üzerindeki konaklama tesislerinin ise faaliyete geçmelerini takiben 7 gün içerisinde Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı “www.tga.gov.tr” adresinde belirtilen sertifika firmalarınca denetlenen ve düzenlenen sertifika koşullarını yerine getirerek Güvenli Turizm Sertifikası alacaklar.

Diğer yandan söz konusu konaklama tesislerinin sertifikasız faaliyet gösterdiğinin tespit edilmesi halinde faaliyetlerine son verilecek.

(BY)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin