Trablus Büyükelçiliği tekrar açıldı

1493
trablus

Tatil

2014 yılında tahliye edilen Trablus Büyükelçiliği 30 Ocak 2017 tarihinde tekrar açılarak çalışmalara başladı.

Yaşanan güvenlik zafiyeti sebebi ile 2014 yılında tahliye edilen ve faaliyetlerini Tunus’tan yürüten Trablus Büyükelçiliği, büyükelçimiz Ahmet Aydın Doğan’ın gözetiminde çekirdek kadro ile 30 Ocak 2017 tarihinde tekrar açılarak çalışmalara başladı.

Alt yapı çalışmalarının tamamlanması ile konsolosluk ve vize hizmetlerinin verilmeye başlanacağı, Misurata Başkonsolosluğu’nun ise faaliyetlerini normal olarak sürdürmekte olduğu açıklandı.

Neler Olmuştu?

Libya Devlet Başkanı Muammer Kaddafi’nin 2011’de devrilmesinin ardından farklı milis grupların arasında çatışmaların sürdüğü Libya’da, Kaddafi döneminin etkili komutanlarından olan Hafter, ayaklanmalar sırasında muhaliflerin safına geçmiş ve ülkenin doğusundaki silahlı gruplar üzerinde etkili olmuştu. 2013’teki darbe sonrası Ankara’nın diplomatik ilişkileri askıya aldığı Mısır’da Cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturan Sisi, Hafter’i desteklemişti.

Mısır’ın desteğini alan Hafter, Mayıs 2014’te ‘Onur Operasyonu’ adı altında, ‘ülkedeki İslamcı milislere’ savaş açtığını açıkladı ve Bingazi’ye operasyon düzenledi. Bu sırada, İslamcı milisleri desteklediğini öne sürdüğü Türkiye ve Katar vatandaşlarının ülkeden ayrılmazsa, tehlike altında kalacaklarını söyleyerek tehdit etti. Mayıs 2014’te Türkiye’nin Bingazi Başkonsolosluğu faaliyetlerine ara verme kararı aldı ve diplomatlar Bingazi’yi terk etti.

Çatışmalardan dolayı Trablus Büyükelçiliği de Temmuz 2014’te tahliye edildi. O tarihten bu yana Büyükelçilik faaliyetlerini Tunus’tan sürdürüyordu.

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin