Topkapı Sarayı’na dev yatırım: Hangi bölümler yenileniyor?

1765
topkapı

Tatil

Yüzyıllarca Osmanlı İmparatorluğu’nun en önemli merkezi olan Topkapı Sarayı Müzesi tarihinin en kapsamlı restorasyon sürecini yaşıyor. Sarayın bir çok bölümü yakında ziyarete açılacak. 

Fatih Sultan Mehmed’den Sultan Abdülmecid’e kadar birçok padişaha ev sahipliği yapan, dört yüz yıllık Topkapı Sarayı Müzesinde tarihinin en büyük restorasyonu yapılıyor. Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Topkapı Sarayı Müzesi’nde devam eden restorasyonlarla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Avcı, tarihinin en kapsamlı restorasyon sürecini yaşayan müzede devam eden 24 işin toplam maliyetinin 220 milyon lirayı bulacağını belirtti.

Bakan Avcı, Topkapı Sarayı Müzesi’nde şu anda Seferli Koğuşu, Fatih Köşkü, Kilerli Koğuşu, III.Ahmet Kütüphanesi, Harem 1-2-3. etaplar, Beşirağa Camii, Matbah-ı Amire Koğuşları, Gülhane Hastaneleri, Askeri Depolar ve arkasındaki İstinat duvarları, Sur-i Sultani 1.etap restorasyonlarının devam ettiğini söyledi. Ayrıca Avcı, Saray yapılarının bütüncül projelerinin hazırlandığını, güvenlik sistemleri kurulumunun sürdüğünü, avlu ve bahçelerin peyzaj çalışmalarının da yapıldığını belirtti. 

Bakan Avcı, “Bu, Topkapı Sarayı tarihinde gerçekleştirilen en kapsamlı restorasyon, konservasyon, teşhir ve tanzim projesidir” şeklinde konuştu. Çalışmaların bitmesiyle bölümler ziyarete açılacak. Özellikle Harem’deki çalışmaların nasıl sonuçlanacağı merakla bekleniyor.

topkapı

Topkapı

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin