Tiryakiler dikkat: Nargile sanıldığı kadar masum değil

995
Tiryakiler dikkat

Tatil

Son yıllarda Dünya genelinde sigaraya karşı açılan savaş, tiryakileri nargileye içmeye yönlendirdi. Nargilenin sigaraya göre daha az zararlı olduğu düşüncesiyle tüketilen nargile sanıldığı kadar masum değil. Tiryakiler dikkat! Yapılan bilimsel araştırmalara göre nargile dumanındaki zehirli maddeler korkutucu boyutta. Türk Toroks Derneği nargilenin sigaradan 50 kat daha zararlı olduğunu açıkladı.

Tiryakiler dikkat!

Ortadoğu ve Güney Asya’ya özgü geleneksel bir tütün içme aracı olan nargile, son dönemde sigara tiryakilerinin limanı oldu. Dünya genelinde devletler tarafından sigaraya karşı uygulanan ağır yaptırımlar tiryakileri nargileye yöneltti. Türk Toroks Derneği Nargiledeki arsenik, nikel, kobalt, krom ve kurşun miktarı, sigara dumanındaki miktarlara göre çok daha yüksek olduğunu açıkladı.

50 kat daha zararlı

Sigara dumanında 34-85 ng.  kurşun bulunduğunu aktaran dernek, nargilede bu oranın 6 bin 870 ng olduğunu açıkladı. Dernek “Sigara dumanında 40-120 ng. arsenik varken nargile dumanında bu miktar 165 ng’dır. Bu maddelerin tümü topraktan tütün bitkisine geçen ağır metallerdir. Hepsi son derece zehirlidir. Bir oranlama yapılırsa nargile sigaradan 50 kat daha zararlıdır.” açıklamasını yaptı.

Zehir suda kalmıyor

Bazı yerlerde nargile dumanının sudan süzüldüğü için zehirli maddelerin suda kaldığı ve nargilenin zararsız ya da daha az zararlı olduğu iddia edildiğini belirten dernek, bu durumun filtreli sigaradaki gibi bir kandırmaca olduğunun altını çizdi.

(HS)

Haberleri kaçırmamak için sayfamızı takip edin: www.facebook.com/turizmavrupa

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin