THY’de önemli yolcu kaybı: Uçak bilet fiyatları nasıl etkilenecek?

5010
THY

Tatil

THY’de önemli yolcu kaybı: Uçak bilet fiyatları nasıl etkilenecek?

Koronavirüs havayoluyla ulaşımı olumsuz etkilemeye devam ediyor. Tüm büyük havayollarında olduğu gibi Türk Hava Yolları da önemli ölçüde yolcu kaybı yaşıyor. THY ağustos 2020 yolcu sayılarını açıkladı. Verilen bilgiye göre ağustos 2020’de THY ile uçan yolcu sayısı 2,6 milyon kişi. Bir önceki yılın aynı ayında yolcu sayısı 7,4 milyondu. Bu geçen yıl ile kıyaslandığında yolcu sayısının yüzde 64,6 düştüğü anlamına geliyor.

Ocak – ağustos arası önemli düşüş

THY’den yapılan açıklamaya göre ağustos ayında uçaklardaki doluluk oranı sadece 67,6’yı buldu. Bu oranda da bir önceki yıla kıyasla önemli bir düşün yaşandı. Havayolu, aynı zamanda taşınan kargo ve posta miktarında da düşüş olduğunu bildirdi. Buradaki düşüş yüzde 11. Türk Hava Yolları bu yılın ocak- ağustos ayları arasında 19,2 milyon yolcu taşıdı. Geçen yıl yolcu sayısı yüzde 61 daha yüksekti.

Bilet fiyatları artacak mı?

Yolcu kaybıyla birlikte önemli bir gelir kaybı da yaşayan THY’nin önümüzdeki dönem nasıl bir bilet fiyat politikası uygulayacağı merak konusu. Avrupa’da bazı havayolu şirketleri piyasayı canlandırmak ve daha fazla yolcu çekmek için bilet fiyatlarını düşürüyorlar. Bakalım THY nasıl bir karar alacak.

(A)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin