Thomas Cook’un boşluğunu bu şirketler dolduracak

387
Thomas

Tatil

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, FOX TV’de yayınlanan Çalar Saat programında İsmail Küçükkaya’nın canlı yayın konuğu oldu. Dünyanın en büyük ikinci seyahat acentesi, 158 yıllık tarihe sahip İngiliz Thomas Cook tur operatörünün iflasını açıklamasının ardından Türkiye’de yaşanan süreci ve alınan tedbirleri ayrıntılarıyla anlatan Bakan Ersoy, “Thomas Cook bir gecede sürpriz bir şekilde batmadı. Thomas Cook ne ilk batan seyahat acentesi, ne de bundan sonra batan son seyahat acentesi olacak. Bu gerçekliği kabul etmemiz lazım” dedi.

Ersoy, Thomas Cook’un operasyonlarını durdurduğunu açıkladığı günden beri süreci yakından takip ettiklerini ve gerekli mutabakatları hızla yaptıklarını ifade etti.ek

Thomas Cook’tan boşalan 850 bin civarındaki koltuk kapasitesinin yerine, uluslararası tur operatörleriyle gerçekleştirdikleri görüşmeler neticesinde yaklaşık 1 milyon 200 bine yakın kapasite sağladıklarını söyleyen Bakan Ersoy şunları kaydetti:

“Thomas Cook dünyanın birçok noktasından yolcu getiriyor. İngiltere’den, Almanya’dan, Belçika ve Hollanda gibi ülkelerden getiriyor. Bunun iki operatörü Nordic ve Rusya. Bunlar da zaten operasyonlarına devam ediyor. En önemli kısım İngiltere. İngilizlerin oyuncu sayısı az, yani orada partiyi başka yerlere dağıtma şansınız daha riskli. İkinci olarak, İngilizlerin özellikle Dalaman bölgesindeki payları yüksek. O yüzden İngiltere’ye konsantre olduk. Thomas Cook’un 2019’da toplam İngiltere çıkışlı Türkiye koltukları sezon sonunu görememiş olsa da 820 bin ile 850 bin arasında. Toplamda bu kadar koltuk arzı yapmış. Bunun hepsini kendisi otelde satmamış, yarısına yakınını da internet acenteleri üzerinden satmış. Yani piyasada bu düzeyde bir koltuk kaybı var. Biz de hemen diğer operatörlerle görüşerek bunu telafi ettik.

Easyjet en büyük düşük bütçeli hava yolu olarak geçiyor. Geçen sene 210-220 bin civarında koltuğu vardı. Bu sene görüşmelerimiz sonucunda kendileriyle 507 bin ek koltuk konusunda uzlaştık ve yazılı mutabakatımızı yaptık.

Oradaki en büyük ikinci oyuncu TUI ile de 325 bin koltuk kapasitesini arttırmak konusunda mutabık kaldık.

Jet2.com ile 325 bin 788 rakamında anlaştık. Onlar net sayı veriyor ve onlarla da kapasite artışlarını garantiledik.

British Airways ile görüşmelerimiz ise çok iyi geçti. Antalya ve Dalaman’a tarifeli seferleri başlatıyorlar. 15 bin 637 rakamını daha da arttırmak istiyorlar ve görüşmelerimiz devam ediyor.

Türk Hava Yolları ile Sun Express’te kapasite artışı 25 bin koltuk tahmini olarak.

Yani iptal olan koltukların yerine yaklaşık 1 milyon 200 bin koltuğu koyduk.”

(G.Ş)

Haberleri kaçırmamak için sayfamızı takip edin: www.facebook.com/turizmavrupa

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin