Thomas Cook ile tatile gidenleri korku sardı

631
Thomas

Tatil

Dünyanın en büyük turizm şirketlerinden olan İngiliz “Thomas Cook” ile ilgili “iflas edecek” haberleri yayılmaya devam ediyor. Maddi sıkıntı içinde olan ve kurtulması için acil milyonlarca Euro’luk bir yatırıma veya devlet desteğine ihtiyacı olan şirketin kaderi bu hafta sonu belli olacak. Eğer gereken yaklaşık 220 Milyon Euro bulunamazsa turizm devi iflas edebilir.

Bu durumda Thomas Cook üzerinden tatil veya uçuş satın alan yüz binlerce kişi mağdur olacak. Alman Havayolu şirketi Condor’u da bünyesinden bulunduran şirketin „havlu atması“ büyük bir sıkıntıya yol açacak. Uzmanlara göre Condor müşterileri de mağdur olacak.

İngiliz devleti, şu an yurtdışında tatilde olan yaklaşık 160 bin kişinin eve dönebilmesi için bir acil yardım planı üzerinde çalışıyor. İnsanların mağdur olmaması için ek seferler düzenlenecek. Ancak benzer çalışmalar diğer ülkelerde yok.

Anlaşmalar gereği tatil paketi satın alanların özel güvencesi var. Bu kişiler yaşadığı ülkeye geri getirildiği gibi zararları da karşılanıyor. Ancak örneğin sadece uçak bileti satın alanlar için aynı durum söz konusu değil. Eğer kişi ek bir sigorta yaptırmadıysa ve havayolu şirketi iflas ederse ortada kalıyor. Bu durumda kendi cebinden yeniden bilet satın alarak eve dönmek zorunda.

Turizm devinin iflas etmesi halinde dünya genelinde 600 bin kişinin mağdur olabileceği veya iflastan etkilenebileceği belirtiliyor. Bu konuda nasıl bir sonuç çıkacağı pazar akşamına kadar kesinleşecek ve büyük ihtimalle pazartesi günü yeni bilgiler kamuoyu ile paylaşılacak.

(A)

Haberleri kaçırmamak için sayfamızı takip edin: www.facebook.com/turizmavrupa

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin