Test sonucu olmayan uçağa binemeyecek

1146
test

Tatil

Test sonucu olmayan uçağa binemeyecek

Koronavirüs nedeniyle aylardır yaşanan karmaşık durum devam ediyor. Neredeyse her gün yeni kararlar alınıyor, mevcut kararlar değiştiriliyor. Almanya ile Türkiye arası yolculuk yapacakları yakından ilgilendiren test yaptırma zorunluluğu yarından (cumartesi) itibaren geçerli olacak. Yapılan açıklamaya göre yolcu artık Türkiye’de koronavirüs testi yaptırıp bunun sonucunu uçağa binmeden önce göstermek zorunda. Sadece test sonucu negatif olanlar uçağa binebilecek. Virüs taşıdığı tespit edilenler ise Türkiye’de karantinaya alınacak. Yolcular yaptırılacak olan testin ücretini kendileri ödemek zorundalar. Daha önce havayolu şirketi Sunexpress tarafından duyurulan yenilik, Türk Hava Yolları tarafından açıklandı.

Alman bakan açıkladı

Almanya Sağlık Bakanı Jens Spahn, testlerin Türkiye’de yapılacak olmasının daha avantajlı olacağını ve bu konuda Türkiye ile anlaştıklarını açıkladı. Buna göre Türkiye’de test yaptıran bir yolcu, Almanya’da ikinci bir test yaptırmak zorunda değil. Testlerin daha önce de istendiği gibi İngilizce veya Almanca olması şart. Ayrıca testin Almanya’ya girişten son 48 içinde alınmış olması gerekiyor.

Karayolundan gelenler ne yapacak?

Türkiye’den Almanya’ya karayoluyla gelenlerde durum farklı. Bilindiği gibi Almanya’ya girişte kontrol yok. Bu nedenle isteyen testi Türkiye’de yaptırabilecek. İsteyen de geldikten sonra yaşadığı bölgedeki sağlık dairesine bildiri yaparak testi Almanya’da yaptırabilecek. Ancak test sonucu çıkana kadar evde beklemek zorunda kalacak.

(A)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin