Test olsa bile 14 gün karantina istiyorlar

1723
Test

Tatil

Test olsa bile 14 gün karantina istiyorlar

Türkiye’nin hala riskli bölgeler arasında gösterilmesi ve dönüşte 14 gün karantinada kalma zorunluluğu olması, bazı vatandaşlarımızın işyerinde sorun yaşamasına neden oluyor. Bilindiği gibi aralarında Türkiye’nin de bulunduğu “Riskli” bölgelerden Almanya’ya dönenlerin, virüs kapma ihtimaline karşı döner dönmez evlerinde kalmaları ve dışarıdan kimseyle görüşmemeleri gerekiyor. Sadece son 48 saat içinde alınmış ve virüs taşımadığınızı gösteren bir test sonucu olanlar karantinadan kurtuluyor. Ancak bu kural herkes için geçerli değil. Bazı sağlık daireleri test sonucunu kabul etmiyor. Bunun yanı sıra bazı işyerlerinin de “Test yaptırsanız bile dönüşte karantinada kalmak zorundasınız” dediği belirtiliyor.

İkiye bölmek zorunda kaldık

Özellikle gıda veya sağlık sektöründe çalışanlar veya bu sektörlerle işbirliği içinde olan işyerlerinde test sonucuna rağmen karantinanın şart olduğunu belirten vatandaşlarımız www.turizmavrupa.com’a şu bilgileri verdiler: “Ben hastanede çalışıyorum ve temizlik işleri yapıyorum. Türkiye’ye izine gideceğimi ve dönüşte test sonucu getireceğimi işverenime bildirdim. Ancak bana “Test dahi yaptırsan 2 hafta karantinada kalacaksın. Aksi taktirde çalışamazsın” dediler. İşyerindeki herkese söylendi bu. Biz de mecburen 4 hafta izin aldık. İki haftasını Türkiye’de geçireceğiz. Son 2 haftasını ise Almanya’da evde geçireceğiz. Ancak bu şekilde çalışmamıza izin veriyorlar.”

Mutlaka önceden sormak gerekiyor

Bazı işyerlerinin ve sağlık dairelerinin zoruluk çıkarması nedeniyle Türkiye’ye izine gideceklere mutlaka önceden bilgi edinmeleri tavsiye ediliyor. Çalışanların işverene önceden danışıp nasıl bir prosedür uygulandığı sorulmalı. Eğer işyeri test sonucunu kabul ediyorsa sorunsuz yola çıkılabilir. Aksi taktirde dönüşte çalışamamanız durumunda bazı işyerlerinde paranızın kesilmesi söz konusu olabilir.

(A)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin