Televizyon vergisini ödemeyene hapis cezası

1195
televizyon

Almanya’da yıllardır tartışma konusu olan Televizyon ve Radyo vergisi GEZ yine gündemde. Devlet kanalları ARD, ZDF ve Deutschlandradio tarafından istenen ve televizyonu, radyo veya interneti kullanan herkes tarafından ödenmesi gereken vergi bir kadının ceza evine girmesine neden oldu. Uygulamayı saçma bulan ve vergiyi ödemek istemeyen Wuppertal’de yaşayan bir kadın, yaklaşık 280 Euro’luk borcu nedeniyle demir parmaklıklar arkasına gönderildi. RT Deutsch sitesinin haberine göre kadın ve kocası 4 yıldır televizyon vergisini ödememek için direniyor. Bu nedenle kadın daha önce de cezaevinde yatmak zorunda kaldı.

“Biz televizyon izlemiyoruz…”

Televizyonu veya radyosu olan herkes tarafından ödenmesi gereken verginin aynı zamanda interneti kullananlar için de geçerli olması yıllardır tartışmalara neden oluyor. Bir çok kişi “Biz televizyon izlemiyoruz. Veya izlesek de devlet kanalları ARD ve ZDF’i izlemiyoruz. Buna rağmen bu kanalları finanse etmek için vergi ödüyoruz“ diyerek istenen vergiyi eleştiriyorlar.

Ancak yoğun eleştiri de alsa vatandaşların bu vergiyi ödemekten başka şansı yok. Ödenmediği taktirde miktar artıyor ve gelen ek masraflarla birlikte kişinin borcu fazlalaşıyor ve sonunda yetkililer icra yoluna bile gidebiliyorlar.

(A)

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin