Cep telefonu: Türkiye’de kayıt yaptırmadan kullanabilir miyim?

22 Mar. 2017
32328 Görüntülenme
cep telefonu

Bazı okurlarımız, Türkiye’ye götürecekleri cep telefonlarını kayıt işlemi yaptırmadan kaç gün kullanabileceklerini soruyorlar. Bilgileri haberde bulabilirsiniz.

Türkiye’de uzun süre kalmak isteyen bazı okurlarımız, www.turizmavrupa.com’a cep telefonu kullanımı ile ilgili sorular yöneltiyorlar. Belçika’da yaşayan bir okurumuzun sorusu şöyle: “2016’da Belçika’daki telefonumla Türkiye’ye gittim, Turkcell kartı taktım ve 2 ay açık kaldı. Bu sene de aynı telefon ile Türkiye’ye gideceğim, kayıt yaptırmadan yine 2 ay kullanabilir miyim?”

Türkiye’ye götürülen cep telefonlarının kullanımında geçtiğimiz yıllarda büyük sıkıntı yaşanıyordu. Cihazı kayıt ettirmeden kullanma süresi çok kısa geliyordu. Ancak yapılan yeni düzenlemeler ile bu sorun ortadan kalktı. Şuan kayıt yaptırmadan telefonu 120 gün kullanabiliyorsunuz. Yani 4 ayı geçmediğiniz sürece sorun olmuyor. Bu yıl tekrar Türkiye’ye gittiğinizde 120 gün telefonu kullanma hakkına sahipsiniz.

Telefon kayıt işlemi ile ilgili Dışişleri Bakanlığı’nın verdiği bilgiler şu şekilde:

– Kısa süreli Türkiye’de kalacak olanların cihazlarını kayıt altına aldırmaları gerekir mi?

Yurtdışından getirilen cihazların 120 gün kayıt yaptırmadan kullanılabilmektedir. Cihaz 120 gün içinde kayıt edilmemesi durumunda iletişime kapatılmaktadır.

– Kayıt yaptırılma zorunluluğu bulunan cihazlar nelerdir?

IMEI bilgisine sahip cihazların tamamının kayıt altına alınması gerekmektedir. (cep telefonları, dizüstü bilgisayarlar)

– Cihazımın IMEI numarasını bilmiyorum. Nasıl öğrenebilirim?

IMEI numarası *#06# tuşlarına basmak sureti ile öğrenilebilmektedir.

– Kayıt işlemini nerelerde yaptırabilirim?

Yolcu beraberinde getirilen cihazın sahibi cihazının kayıt altına alınması için gerekli belgeleri tamamlayarak e-Devlet kapısı üzerinden başvurusunu yapar. E-Devlet kapısından kendisi üzerine kayıt yapılmasına izin verilmeyen kişiler (Yabancı bireyler) aşağıda belirtilen işletmeci abone kayıt merkezlerine başvurur.

– E-devlet kapısı kayıt işlemini nasıl yapılır ve gerekli belgeler nelerdir?

E-Devlet kapısı üzerinden yapılan kayıt işleminde pasaport sahibi, şahsına ait bilgileri e-Devlet şifresi ile www.turkiye.gov.tr İnternet adresinden sisteme girerek cihaz kaydını yaptırabilmektedir. E-Devlet kapısı üzerinden yapılan başvurularda kişiden herhangi bir belge talep edilmemekte olup kontroller elektronik ortamda yapılmaktadır.

– Kayıt işlemi öncesinde dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir?

IMEI kaydı için kişiye ait pasaportun son iki yıl içerisinde herhangi bir cihaz kayıt işleminde bulunulmamış ve kişinin Türkiye’ye giriş yaptığı tarihten itibaren 120 günü geçmemiş olması gerekmektedir.

– Kayıt işlemi için öncelikle ne yapılması gerekmektedir?

E-devlet sisteminden kayıt hakkını sorgulaması; harç ücretini yatırması (138.80 TL) ve kayıt işlemlerini tamamlaması gerekmektedir.

– Dekontta dikkat edilmesi gereken husus nedir?

Dekont üzerinde kayıt yapılmak istenen cihaza ait 15 rakamlı IMEI numarası, ad ve soyadın, TC Kimlik numarasının yer alması gerekmektedir. IMEI numarasının doğru olmasına dikkat edilmelidir.

– Harç parası yatırıldıktan sonra kayıt işlemi tamamlanmış oluyor mu?

E-Devlet kapısından kendisi üzerine kayıt yapılmasına izin verilmeyen kişiler (Yabancı bireyler) ise abone kayıt merkezlerinden kayıt işlemini yaptırması gerekmektedir. (120 gün)

– Kredi Kartı ile ödeme yapabilir miyim?

Yolcu beraberinde getirilen telefon kullanım izin harcı Maliye Bakanlığı internet vergi dairesi üzerinden kredi kartı ile ödenebilmektedir.

– Harç bedelini bankaya EFT yapabilir miyim?

Harç bedeli EFT ile ödenebilmesi, kullanmakta olduğunuz bankanıza ait işlemlerde bulunması durumunda mümkündür.

– Kayıt başvurusundan sonra cihazın kayıt edilip edilmediği nasıl öğrenilir?

E-Devlet kapısı üzerinden sorgulama yapılarak öğrenilebilecektir.

– Gerekli belgeler ile birlikte Abone Kayıt Merkezine başvuruda bulundum. İşlemlerimin tamamlandığını nasıl anlarım?

İlgili GSM işletmecilerinin abone kayıt merkezlerinden veya Kurumumuzun Bilgi İhbar (0312-294 94 94) merkezinden öğrenilebilir.

Yorumlar
 • Yurt disindan yolcu beraberinde getirilen cep telefonlarinin Turkiye’de 120 gun kullanma suresi her giriste yeniden baslar mi? Cevabiniza pesin tesekkurlerimle…

  Sukru Arslan 07 Mart 2018 12:04 Cevapla
  • İyi günler, Türkiye’deki yetkililerce verilen bilgiye göre 120 günlük süre Türkiye’ye her girişte başlıyor. Bu durumda yurtdışına çıkıp belirli bir süre sonra yeniden Türkiye’ye girdiğinizde süre yeniden başlar.

   Turizmavrupa 13 Mart 2018 01:20 Cevapla
 • 29.07.2018 de türkiye ye giriş yaptım 2 buçuk ay kaldım 2 ayim dolduğunda tif kapandı son 2 hafta tif kullanamadım yani 120 gün içinde diyor ama 120 gün beklemiyorlar daha öncede 6 hafta da kapanmıştı neye göre nasıl yapıyorlar anlamış değilim çok saçma biz gurbetçileri soymak için ellerinden geleni yapıyorlar

  Nermin Ünlü 13 Ekim 2018 00:04 Cevapla
 • Iyi gunler, ben yazin yaklasik bir bucuk ay turkiyede kaldim sonra 10 cu ayda tekrar gittim 2 bucuk hafta kaldim ve suan 4 gundur turkiyedeyim geldigim gun bildirim geldi ve telefonun turk hattinda calismiyor. Daha onceki arkadasin yazdigi yorumu gordum, ve sanirim sifirlanmiyor her girip ciktigimizda? Ve suan naapmam gerektiginide bilmiyorum

  Cihat 05 Ocak 2019 00:06 Cevapla
  • İyi günler her girip çıktığınızda sıfırlanmıyor. Bir yıl içinde sıfırlanıyor. Yani aradan bir yıl geçince tekrardan kullanabiliyorsunuz. Şu an yapmanız gereken: eğer telefonu devamlı kullanmak istiyorsanız gidip açtırmanız gerekiyor.

   Turizmavrupa 05 Ocak 2019 11:47 Cevapla
 • 2018 yazın 2,5 ay kaldım.aralikta tekrar gittim telefonumun kapandigini öğrendim.açtirmak icin 500tl istediler.yani 120 gün olayı biraz doğru degil gibi.kafalarina göre kapatiyolar.

  Demir 22 Ocak 2019 22:25 Cevapla
 • Yurtdışından gelen telefon kayıt bedeli çok aşırı yüksek ve haksızlık ben kayıt ettirdiğim telefonum bozuldu yeni aldim ve şimdide bunu kayit etmem gerekiyor 600tl nin üzerinde harç bedeli olacak şey deyil buna bir an önce care bulunmalı

  Havva 24 Ocak 2019 22:02 Cevapla

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir