TCDD: Zam yapmadık adaletsizliği ortadan kaldırdık

66
TCDD

Tatil

TCDD tarafından Yüksek Hızlı Tren (YHT) abonman fiyatlarına geçtiğimiz günlerde uygulanan faiş zam oranı kullanıcıların tepkisini çekmişti. CHP Milletvekili Utku Çakırözer zamlı tarife uygulamasını sosyal medya hesabından duyurarak, yapılan zamma tepki vermişti. Çakırözer sosyal medya hesabından yaptığı açıkalmada “TCDD zam yok diyor ama ‘hiçbir şey olmasa bile kesinlikle bir şeyler olmuş’! Eskişehir-Ankara 624 liralık aylık tam abonman 1687 lira oldu. Ankara-Konya Ankara-Eskişehir abonmanı %170, Ankara-Polatlı %200 zamlandı. Gençlerin abonmanı ise yüzde 98 artmış! İşte eski ve yeni tarife:” paylaşımında bulunmuştu.

Geçtiğimiz Ocak ayının sonunda yapılan zammın ardından geçen gün açıklama yapan TCDD yönetimi bu zammı, “Normal ücretlerle, abonman ücretleri arasındaki adaletsiz farklar giderildi” diyerek savundu. Aylık abonman biletler ve internet üzerinden satışlarda uyguladığı indirimleri kaldıran TCDD, bu durumu biletlere zam olarak yansıttı. Eskişehir-Ankara hattında aylık abonman ücreti 424 TL’den 960 TL’ye yükselirken, Ankara-İstanbul 2 bin 100’den 3 bin 847 TL’ye çıktı.

TCDD yönetimi tarafından yapılan açıklmada, “2009 yılında hizmete girmesinin ardından YHT’yi vatandaşlarımız ile tanıştırmak, sevdirmek ve seyahat alışkanlığı kazandırmak için uygulamaya konulan ve yüzde 77’ye kadar değişik oranlarda olan indirimler, güncel fiyatlara göre yeniden düzenlenip, normal ücretlerle abonman ücretleri arasındaki adaletsiz farklar objektif ve rasyonel orana çekilmiştir.” denildi.

(HS)

Haberleri kaçırmamak için sayfamızı takip edin: www.facebook.com/turizmavrupa

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin