Tatili böyle bedavaya getiriyoruz

840

Tatil

Açıklanan son rakamlara göre Türkiye’dekiler sık sık tatile çıkıyorlar ancak çoğu konaklamaya tek bir Lira bile harcamıyor. Peki bunu nasıl başarıyorlar? İşte bedava tatilin cevabı…

Türkiye İstatistik Kurumu, Türkiye’deki yurtiçi turizmini ve konaklama sayılarını açıkladı. Verilen bilgiye göre halk 2013’te toplam 68 milyon 452 bin seyahat gerçekleştirdi. Ancak seyahate çıkanların sadece yüzde 10’u otelde kaldı. Ya diğerleri? Onlar ise tatillerini „Akraba ziyareti“ olarak gerçekleştirdikleri için yakınlarının evlerinde kaldılar.

Seyahate çıkış amaçlarına bakıldığında şöyle bir manzara oluşuyor:

% 65,6 “yakınları ziyaret’

%20,1“gezi, eğlence, tatil”

%7,8“sağlık” amacıyla seyahate çıkmış.

Yani Türkiye’dekilerin çoğu „Ben akrabamı ziyarete gidiyorum“ diyerek gittiği şehirde tatilini yapıyor, geziyor, eğleniyor, otele para harcamak yerine akrabasının veya yakınının evinde kalarak tasarruf yapmış oluyor. Tatilcilerin yaptığı en önemli harcama ise genellikle yol masrafları oluyor.

Türkiye İstatistak Kurumu’nun verilerine göre seyahate çıkanlar ortalama 269 TL harcadı.

Seyahat harcamaları, kişisel veya paket tur harcamaları olarak yapıldı. Yurtiçi turizm harcamasının %93,1’ini (17 milyar 142 milyon 220 bin TL) kişisel, %6,9’unu (1 milyar 274 milyon 597 bin TL) ise paket tur harcamaları oluşturdu.

Kaynak: www.tuik.gov.tr

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin