Tatile otomobille gidiyorum çünkü…

4455
Sılayolu

Tatil

Tatile gidenlerin büyük bölümü otomobil ile seyahat etmeyi tercih ediyor. Bunun nedeni sadece daha hesaplı olması değil. Siz neden otomobili seçiyorsunuz?

Benzin istasyon zinciri Aral, Almanya’da yaşayanların tatile hangi ulaşım aracı ile gideceğini öğrenmek için bir araştırma yaptırdı. Bunun sonucuna göre büyük çoğunluk “otomobil” dedi. Karayolundan seyahat etmek isteyenlerin oranı yüzde 45. Havayolu yüzde 38 ile ikinci sırada, tren yüzde 10 ile üçüncü sırada, otobüs ise yüzde 4 ile dördüncü sırada yer aldı.

Neden otomobil?

Peki insanların karayolunu seçmesindeki nedenler hangileri? Ankete katılanların üçte ikisi “Daha hesaplı olduğu için karayolundan tatile gideceğiz” cevabını verdi. Ancak yolcular olayın sadece maddi yönüne bakmıyorlar. Arabayla yolculuk daha konforlu diyenlerin sayısı da oldukça fazla. Bir çok sürücü “Hangi yoldan gideceğime kendim karar verebiliyorum. Ayrıca tatilde altımda araba olduğu için istediğim yere gidebiliyorum” diyerek bir başka önemli noktaya daha dikkat çekti. Uçağa göre karayolundan gitmenin çok daha uzun sürüyor olması ise tatilciler açısından önemli bir unsur değil. İnsanlar “Rahat gidelim de varsın uzun sürsün” zihniyeti ile olaya yaklaşıyorlar.

Bu arada anket sonuçlarına göre otomobili daha çok orta yaştakiler tercih ediyor. Gençler uçak, yaşlılar ise daha çok treni tercih ediyor.

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin