Tatile gidemeyenler soruyor: Paramı geri alabilir miyim

608
geri

Tatil

Tatile gidemeyenler soruyor: Paramı geri alabilir miyim

Koronavirüs salgını nedeniyle tatili iptal olanlar arasında hala ödedikleri paraları geri alamayanlar var. Bilindiği gibi tur operatörleri, ödenen paranın iadesi yerine aynı değerde kupon teklif ediyorlar. Bu kuponla salgın sorası seyahat uyarılarının kalkmasının ardından yeni bir tatil satın almak mümkün. Bazı vatandaşlarımız, uygulama ile ilgili kafalarının karıştığını belirtip şu soruyu yöneltiyorlar: “Seyahat şirketi bana para yerine kupon teklif etti. Bunu kabul etmek zorunda mıyım? Yoksa paramı isteyebilir miyim?”

İsteyen alır, isteyen almaz

Konuyla ilgili daha önce Almanya’da bir yasa yürürlüğe girdi. Buna göre seyahat şirketleri 8 Mart 2020 öncesi tatil parasını ödeyen müşterilere aynı değerde kupon teklif edebilir. Müşteri bunu sadece isterse kabul eder. Eğer istemezse parasını da talep edebilir. Yani kupon uygulaması zorunlu değil, sadece gönüllü.

Kupon alınması daha faydalı

Korona krizi nedeniyle zaten maddi sıkıntı yaşayan seyahat acentelerinin ve tur şirketlerinin daha da zor duruma düşmemesi için kupon alınması tavsiye ediliyor. Alman devleti, kuponların karşılığını garanti ediyor. Yani kuponu alan kişi herhangi bir endişe duymasına gerek yok ve 2021 yılı sonuna kadar bununla başka bir tatil satın alabilir. Bu haktan faydalanmayanlara bu tarihten sonra yine paraları iade edilecek.

Geçtiğimiz aylarda TUI gibi bazı tur operatörleri, para iadesi yerine kupon kabul edenlere 150 Euro’luk ek primler de vermeyi vaad etti ve bir çok kişi bu haktan faydalandı.

(A)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin