Tatile gidecek hamileler dikkat!

73
Hamileler

Tatil

Yaz aylarında herkesin hayali olan deniz, kum ve güneş üçlüsüne kim hayır diyebilir ki! Özellikle yoğun bir iş döneminden sonra insana en iyi gelecek şey. Kimileri arkadaşları, kimileri ailesiyle tatil yaparken hamileler doğacak bebeğiyle tatil planında daha dikkatli olması gerekiyor. Fazla güneşlenmek, seyahat etmek, deniz mi, havuz mu gibi kafalarında birçok soruya yanıt arayabilirler. İşte hamileliğinizde tatil yaparken dikkat etmeniz gereken noktalar.

Tatil noktanız

Tatile gideceğiniz yeri öncelikle hijyen ve sağlık merkezler açısından değerlendirin. Hem sahilin hem otelin hijyenine önem verin. En yakın sağlık merkezi kuruluşlarını önceden öğrenin ve tatil bölgenizi bu noktalara yakın yerleri tercih edin.

Hamilelerde yolculuk tercihi

Öncelikle tatile gideceğiniz yer için uzun seyahat edeceğiniz yerler olmamasına dikkat etmelisiniz. Kısa seyahatler olmalı.

Seyahatinizi araba ile gerçekleştirenler; Sizi sıkıştırmayan rahat bir koltukta oturun.

Emniyet kemeri size baskı yapmayacak şekilde takın. Otururken sırt ve boyun bölgenizi destelemek için küçük yastıklar kullanabilirsiniz. Yolculuğunuz ne kadar uzun olursa olsun 2-3 saat aralıklarla mola verin ve yürüyün. İhtiyaçlarınızı giderin. Yolda yanınıza bol sıvı ve besin almayı unutmayın.

Uçakla yolculuk yapacak hamileler; Hamileliğinizde uçakla seyahat etmekte bir tehlike arz etmez. Ancak her zaman gitmeden önce doktor kontrolünden geçin. Eğer gebeliğinizin son dönemlerinde ise 28 haftadan sonra risk taşımaktadır. Bu yüzden uçak firmaları da buna izin vermez. Doktorunuzdan izin belgesiyle uçak seyahatinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Seyahat ederken susuz kalmamak için bol sıvı tüketmeniz ve kan dolaşımınız için arada yürümeniz sağlığınız için önem arz etmektedir.

Deniz mi yoksa havuz mu?

Uzmanlar hamilelik döneminde kadınların spor yapması gerektiğini belirtiliyor. Bu durumda yüzme hamileler için en iyi spor arasına girebilir. Ancak suya atlamak, dalış yapmak, sert hareketler içerisinde bulunmak hamileliğinizi tehlikeye sokabilir. Her hamile kadının aklındaki soru denize girmek mi sağlıklıdır, yoksa havuz mu? Aslında havuzun temizliği için birçok kimyasal kullanılıyor. Fakat havuzun alanı dar olduğu için birçok kişi tarafından kullanıldığında hijyen konusunda şüphe duyuluyor. Denize ne kadar kişi girerse girsin daha büyük bir alana sahip olduğu için daha avantajlıdır. Ayrıca havuzda dik merdivenler yerine sahilde yürüyeceksiniz.

Güneşlenmek zararlı mıdır?

Hamile olsun olmasın güneş altında çok fazla durmak herkes için zararlı olduğu bilinmektedir. Ancak hamile kadınlar güneşlenirken daha dikkatli olması gerekir. Güneşin dik geldiği anlarda güneş altında kalmamaya dikkat etmeli ve vücut su kaybedeceği için bol sıvı tüketmelidir.

(SK)

Haberleri kaçırmamak için sayfamızı takip edin: www.facebook.com/turizmavrupa

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin