Tatile erken uçan aileler dikkat: Para cezasına zam geldi

1962
Para

Tatil

Uçak biletleri daha uygun olduğu için okullar tatile girmeden yurtdışına uçan ailelerin yakalandıklarında Almanya’da para cezası ödemesi gerekiyor. Havalimanlarında yapılan kontrollerde okul çağındaki çocukların ailelerinden okuldan izin belgesi isteniyor. Bunu gösteremeyenler ise çocuğun okula gitmediği her gün için belirli bir miktar ceza ödüyor. Bu miktar eyaletten eyalete değişiyor.

Para cezası arttırıldı

Freiburg kenti, şu ana kadar gün başına 50 Euro alıyordu. Ancak yeni alınan bir kararla ceza miktarı günlük 100 Euro’ya çıkarıldı. Yetkililer, geçtiğimiz yıllarda çok nadir ceza kesildiğini ancak son dönemlerde sayının hızla arttığına dikkat çektiler. Ailelerin tatile erken uçma uğruna çocuklarını dersten alı koymamaları için ceza miktarının yükseltildiği belirtiliyor.

Havalimanlarındaki kontroller zaman zaman yapılıyor. Yani her çocuklu ailenin durumu kontrol edilmiyor. Bu nedenle bazı aileler ceza almadan da örneğin Türkiye’ye uçabiliyorlar. Ancak kontrole takılanlar hakkında yasal işlem başlatılıyor.

Almanya’nın diğer şehirlerinde de durum aynı. Sadece ceza miktarı değişiyor. Bazı belediyeler 100 Euro isterken, bazılarında günlük ceza 250 Euro’yu bulabiliyor.

(A)

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin