Tatil nerede ucuz nerede pahalı?

1225
Prag

Tatil

Tatile gitmeyi düşünüyor fakat harcamalarınızın ne kadar olacağını tahmin edemiyorsanız bu listeyi mutlaka inceleyin. Turistik harcamalar konusunda en pahalı ve en uygun şehirler belirlendi.

Yurtdışında tatil yapmak isteyenlerin en kararsız olduğu konu genellikle ülke seçimi olur. Örneğin „Acaba Fransa’ya mı gitsem, yoksa Macaristan’a mı?“ diye düşünüyor olabilirsiniz. Seçim yaparken bir noktayı gözden kaçırmamak gerekir: Turistik harcamalar. Çünkü iki ülke arasında çok önemli bir fark var, biri Avrupa’nın en pahalı şehirlerinden, diğeri ise en uygun.

Tatil yapılan bir şehirde ortalama ne kadar para harcanağını inceleyen piyasa araştırma kurumu Ipson Moris, bunun için uluslararası 48 turistik bölgedeki fiyatları karşılaştırdı. Hesaplamada 2 kişinin bir gecede ne kadar para harcadığına bakıldı. Örneğin 4 yıldızlı bir otelde konaklama (Haziran-Temmuz aylarında), restoranda akşam yemeği, beş yıldızlı bir otelin barında kokteyl ve taksi ücreti.

Araştırmada dünyanın en pahalı ve uygun şehirleri belirlendi. İngiltere’nın başkenti Londra, en pahalı şehirler sıralamasında birinci sırada. Paris 2. ve New York ise diğer pahalı şehirler. Geçtiğimiz yılın birincisi Zürih, bu yıl 6. sırada.

Buna karşılık Vietnam’ın Hanoi kenti harcamalar konusunda en uygunu. Sofya, Budapeşte ve Prag da ekonomik tatil arayanlar açısından avantajlı.

 

En pahalı şehirler:

1. Londra

2. Paris

3. New York

4. Stockholm

5. Oslo

6. Zürih

7. Kopenhag

8. Helsinki

9. Toronto

10. Sidney

 

 

En uygun şehirler:

1. Hanoi

2. Cakarta

3. Şarm El Şeyh

4. Bangkok

5. Sofya

6. Cape Town

7. Mumbai

8. Kuala Lumpur

9. Prag

10. Budapeşte

 

Şehirleri kıyaslarsak:

Londra’da tatil yapmak, Hanoi’e göre üç kat daha pahalı.

New York’ta otelde bir gece konaklamak için verilen ücretle Bangkok’ta dört gece kalabilirsiniz.

Stockholm’de tatlı yemek, Moskova’da bir akşam yemeği ile eşdeğerde.

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin