Tatil hayalleriniz suya düşmesin: Kaçak acente mağduru olmayın!

1920
tatil

Tatil

Havaların ısınmasıyla birlikte birçok acente belgesi olmayan kişi tatil turları düzenliyor. Seçim yaparken nelere dikkat etmek gerekir? Detaylar haberde…

Bahar geldi. Güneş sıcaklığını arttırıyor. Kışın soğuk atmosferini atma zamanı. İlkbahar özellikle turların yoğunlukla yapıldığı zamanların en başında yer alıyor. İnsanlar, hafta sonu veya hafta içi tarihi ve doğal güzellikleri gezip görmek için turlara katılıyor. Birçok tur acentesi günübirlik veya haftalık tatil turları düzenliyor. İnsanlar çoğunlukla bu turlara katılmak için internet üzerinden kayıt yaptırıyor ve tura katılmadan ödemeyi gerçekleştiriyor. Özellikle kayıt dışı çalışan acentalar, vatandaşların tatil hayalleriyle oynadıkları gibi denetimsiz araçlarda seyahat ettirerek hayatlarını da tehlikeye atıyorlar.

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB), tüketicilerden tatillerinin zehir olmaması için sadece fiyata değil, tur satanların güvenilirliğine de dikkat etmesi için uyarıyor. Tur düzenleyen acente veya şirketlerde bulunması gerekenler şunlar:

Kültür ve Turizm Bakanlığı Seyahat Acenta İşletme Belgesi’ne sahip olması. Mağdur olmak istemeyen tatilciler acentenin belge numarasını, unvanını mutlaka sormalı. Numara ve acente unvanı doğruluğunu Turizm Bakanlığı ve TÜRSAB’ın internet sitesinde sorgulamak gerekiyor.

Tüm yolculara seyahat sigortası uygulanması şart. Çünkü tur şirketlerinin iflası, vaat edilen tatil şartlarının sağlanamaması ya da tatil iptali gibi koşullarda tatil için ödenen miktar iade ediliyor.

Acentaların tur düzenlerken kesinlikle rehber bulundurması gerekiyor.

Ayrıca turlar günübirlik değilse otel sözleşmesi yapılması gerekiyor. Bunun yanında rehber sözleşmesi ve araç sözleşmesi yapmaları şartı da bulunuyor.

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin