Tatil dolandırıcılarından gurbetçiye büyük tuzak

742
tatil

Tatil

Günlerdir yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın nasıl sahte tatil satışlarıyla dolandırıldığını gözler önüne seriyoruz. İşlerini Antalya’dan yürüten Bahadır K. ve bir çok çete üyesi Türkiye’de yakalandı. Ancak henüz yakalanmayıp kirli işlerini sürdürenler de var. 

Oyun yıllarca oynandı

Facebook gibi sosyal medya kanalları üzerinden farklı farklı isimlerle tanıtımlar yapan kişiler, sahte tatil paketleri ile insanların parasını aldıktan sonra ortadan kayboluyorlar. Bu oyun yıllardır oynanıyor. Suçluların bir kısmının yakalanması bu tehlikenin ortadan kalktığı anlamına gelmiyor. 

Yarı fiyatına tatil

Sahte tatil çetesi üyeleri o kadar rahat davranıyor ki, mağdur ettikleri insanları ikinci kez mağdur etmekten bile çekinmiyorlar. Nasıl mı? İşte cevabı…

Sezon öncesi “ultra lüks“ diye tanıttıkları paketlerini yarı fiyatına sunan dolandırıcılar, paraları aldıktan sonra rezervasyonları iptal ediyorlar. Parayı ödeyen va ailecek tatil yapmak isteyen vatandaş havalimanına gittiğinde, kendi adına bir rezervasyon olmadığını öğreniyor. Daha sonra kendisine tatili satan şirketi arıyor. Karşısına çıkan kişiler „Bize tatili satın almaktan vazgeçtim diye yazı gönder, biz de senin paranı iade edelim“ diyorlar. İşte asıl tuzak burası…Tatil tarihi geldiği için herhangi bir iptal durumunda müşterinin ceza ödemesi gerekiyor. Bu da yasalar gereği tatil ücretinin büyük bölümü oluyor. Yani vatandaş „Tatili satın almaktan vazgeçtim“ diyerek ceza ödemeyi kabul etmiş oluyor. Dolandırıcılar ise istediğini elde ediyor. Vatandaş tatilini kendi iptal etti diyerek tazminat haklarının doğduğunu belirtiyor ve zaten ödenen paranın üzerine konuyorlar. Her şeyden habersiz vatandaş ise ikinci kez tuzağa düşmüş oluyor.

Bu nedenle kesinlikle sizden istenen yazıyı yazmayın ve imzalamayın.

(A)

YAZIMIZ YARIN DEVAM EDECEK: “Dolandırılan gurbetçi: „Bizler emeğimizi geri istiyoruz“

Bizi takip edin…

 

Gurbetçinin parasını çalan çete lideri tutuklandı

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin