Tarihin en düşük faiz oranı konut satışlarını zirveye çıkaracak

313
konut

Tatil

Tarihin en düşük faiz oranı konut satışlarını zirveye çıkaracak

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın açıkladığı 4’lü kredi paketinde konut kredisi faizleri cumhuriyet tarihindeki en düşük seviye olan yüzde 0,64’e gerilerken, faiz indirimi ile pandemi sürecinde gerileyen konut satışlarının zirveye ulaşması bekleniyor.

Kamu Bankaları, 4’lü kredi paketi ile konut sektörüne çok büyük destek çıktı. Sıfır konutta faiz oranları 0,64’e, ikinci elde yüzde 0,74’e düşürüldü. Vade oranları 180 aya uzatılırken İstanbul, İzmir ve Ankara’da kredi kullanım miktarı 500 bin TL’den 750 bin TL’ye çıkarıldı.

Cumhuriyet tarihindeki en düşük oran

İzmir Ticaret Odası meclis üyesi ve Karşıyaka Yapı Müteahhitleri Derneği (KAMDER) başkanı Niyazi Gültekin, konut satışlarının Kovid-19 etkisiyle yarı yarıya düştüğü bu dönemde açıklanan desteğin sektöre cansuyu olacağını ifade etti. Açıklanan konut kredi faizlerinin Türkiye tarihindeki en düşük konut kredisi faiz oranı olduğuna dikkat çeken Gültekin, “Piyasaların en iyi olduğu 2013 yılında bile konut kredisi faiz oranları 0,68’e kadar inmişti. Bugün açıklanan konut kredisi faiz oranları tarihteki en düşük oran. Faiz indiriminin etkisi anında sektöre yansıyacaktır. Pandemi etkisiyle nisanda yüzde 55 düşen konut satışları haziran itibariyle yeniden yükselişe geçecektir. Normalleşme sürecinin de başlamasın etkisiyle konut satışları zirveyi görecektir.” dedi.

Normalleşmeyle satış ofisleri ve şantiyelerde çalışmalar hız kazanacak

Normalleşme sürecinin başlamasının sektöre pozitif olarak yansıyacağını belirten Gültekin, “Hem ofislerde hem de şantiyelerde sosyal mesafe, maske ve hijyen kuralları gözetilerek çalışmalara hız verilecek. Faiz indiriminin etkisiyle satış ofislerindeki yoğunluk artacak.” diye konuştu.

Stoklar tamamen tükenecek

Kamu bankalarının açıkladığı 0,79 faiz oranıyla konut stoklarının önemli oranda eridiğini hatırlatan Niyazi Gültekin, “2018 ve 2019’da sektörün önemli sorunlarından biri de stok fazlalığıydı. Faizlerdeki indirimlerle beraber stoklar önemli ölçüde azaldı. Faizlerin 0,64’e düşürülmesiyle stoklar tamamen tükenecektir. Şu anda yeni inşaat yatırımları olmadığı için yılın ikinci yarısında ciddi bir talep artışı olacak. Pandemi sürecinin sona ermesiyle inşaat yatırımları yeniden başlayacaktır. Sonbaharda yeni projelerin start alacağını öngörüyoruz.” dedi.

Yeni yapılan konutlar daha pahalı olacak

İnşaat maliyetlerindeki artıştan dolayı yeni inşa edilecek konutların daha pahalı olacağını belirten Gültekin son olarak şunları söyledi: “Piyasalardaki durumdan dolayı yeni inşaatlar başlamadığı için maliyet artışları fiyatlara tam olarak yansıtılmadı. Yeni yapılacak olan konutlar daha maliyetli olacağından fiyatlar da daha yüksek olacak. Vatandaşlar stokta olan son konutlar için hızlı davranmalı. Şu anda faiz oranları ve ödeme şartları çok cazip. Ev fiyatları çok cazip. Vatandaşlar bu fırsatı kaçırmasın.”

(BY)

Haberleri kaçırmamak için sayfamızı takip edin: www.facebook.com/turizmavrupa

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin