Tarihi çarşı alışveriş merkezlerine meydan okuyor

58
Tarihi çarşı

Tatil

Osmanlı Padişahı Fatih Sultan Mehmet tarafından inşa ettirilen İstanbul’da tarihi yarımadada bulunan dünyanın en eski çarşısı Kapalı Çarşı’ya olan ilgi giderek artıyor. Son yıllarda insanlar daha çok alışveriş merkezlerine ilgi gösterse de tarihi çarşı yılda 45 milyon ziyaretçi ağırlıyor. 558 yıllık tarihi çarşı ziyaretçi sayısıyla alışveriş merkezlerine meydan okuyor. 

Tarihi çarşı İstanbul’un tam ortasında

İstanbul kent merkezinde Beyazıt, Nuruosmaniye ve Mercan semtlerininin ortasında yer alan 558 yıllık tarihiyle dünyanın en büyük çarşısı olma özelliğini taşıyan Kapalıçarşı, günde 150-200 bin kişi tarafından ziyaret ediliyor.

45 milyon ziyaretçi

Kapalıçarşı 66 sokağı, 2 bin 489 mağazasıyla en büyük çarşı olma özelliğinin yanı sıra tarihi dokusuyla da turistik bir değer olmaya devam ediyor. 558 yıllık tarihe sahip Kapalıçarşı aynı zamanda müze özelliği de taşıyor. Turistlerin uğrak noktası olmasıyla da dikkat çeken çarşı, önemli ölçüde ekonomiye katkı sağlıyor. Halı dokumadan kuyumculuğa, hediyelik eşyadan tekstil ürünlerine geniş bir yelpazesi olan çarşı yılda yaklaşık 45 milyon ziyaretçi ağırlıyor.

Altın Kapalıçarşı’dan alınır

Altın denildiğinde akla gelen ilk adres olan Kapalıçarşı’ya düğün sezonları ve özel günlerde ilgi artıyor. Özellikle Haziran ayı ile beraber daha çok ziyaretçi çeken çarşıda tüketiciler birçok ihtiyacını bulabiliyor. 

(HS)

Haberleri kaçırmamak için sayfamızı takip edin: www.facebook.com/turizmavrupa

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin