Sürücüler dikkat: Yurtdışından gelen trafik cezaları ile ilgili sınır 70 Euro

733
trafik

Tatil

Sürücüler dikkat: Yurtdışından gelen trafik cezaları ile ilgili sınır 70 Euro

Avrupa’dan Türkiye’ye karayolundan seyahat eden vatandaşlarımız, yolda herhangi bir trafik kuralı ihlalinde bulunduklarında sonradan ceza alabiliyorlar. Yani örneğin Türkiye’ye gidişte Macaristan veya Hırvatistan’da sürat yaptıysanız, Türkiye’den yaşadığınız ülkeye döndükten sonra bile evinize ceza makbuzu gelebilir. Avrupa’da ülkeler ceza takibi yaptıkları için yaşadığınız ülkenin makamlarından da yurtdışındaki bir ceza miktarının tahsili istenebilir.

70 Euro sınırı var

Konuyla ilgili bilgi veren Alman Otomobil Kulübü ADAC, Alman makamlarının 70 Euro’yu aşan cezalar ile ilgili işlem yaptığını hatırlattı. Yani eğer miktar 70 Euro’nun altındaysa ve siz bunu ödemezseniz, büyük ihtimalle hakkınızda herhangi bir işlem yapılmayacaktır.

Aynı ülkeden geçecekseniz dikkat

Cezayı ödemeyen sürücüler sadece bir dahaki sefer aynı ülkeden geçerken sorun yaşayabilirler. Cezanın geldiği ülkedeki yetkililer, aracınızı durdurduğunda sizden paranın ödenmesini talep edebilir, hatta ödemediğiniz için miktarı yükseltebilirler.

Avrupa’da ülkeler arası ceza takibi sadece Avrupa Birliği ülkeleri arasında yapılıyor. Bu nedenle İsviçre veya Norveç gibi ülkelerde işlenen trafik suçların takibi örneğin Almanya’da yapılmıyor.

(A)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin