Sürücüler dikkat: Trafikte bunu yapan 240 Euro ödeyecek

1074
sürücüler

Tatil

Trafikte her gün birçok olayla karşılaşmak mümkün. Bazı sürücüler var ki, resmen trafik polisine “Gel bana ceza yaz” diye adeta çağrıda bulunuyor. Yaptıkları hareket tepki çektiği gibi aynı zamanda diğer araçları veya insanları da tehlikeye atıyor. Özellikle can kurtaran, itfaiye veya polis araçlarına yol vermeme konusu çok önemli. Sürücü inatla arkadan gelen ve acil olay yerine yetişmeye çalışan resmi araçlara yol vermeye biliyor. Böyle bir durum neredeyse her gün yaşanıyor.

Halbuki yetkililer her fırsatta bunun ne kadar yanlış olduğunu ve bu davranışın insan hayatına bile mal olabileceğini defalarca hatırlatıyorlar.

sürücüler

Sürücüler daha ağır ceza ödeyecek

Almanya önümüzdeki yıl çıkacak yeni yasalarla bu tür düşüncesiz sürücülere daha ağır cezalar verecek. Arkadan gelen araca yol vermeyenlere şu an 200 Euro para cezası ile 2 ceza puanı zaten var. Alman Otomobil Kulübü ADAC’nin bildirdiğine göre bu cezaya ek olarak sürücüye 1 ay trafikten men cezası verilecek.

Ancak asıl yenilik polis, itfaiye veya can kurtaranlara açılan yolu ihlal edenlerle ilgili. Bilindiği gibi kural gereği acil bir durumda otoyolda sol şeritteki araçlar en sola, diğerleri ise sağa çekilerek arkadan gelen araçlara yol vermek zorundalar. Açılan koridorda ilerlemeye çalışan, hatta kurtarma araçlarının arkasına takılarak ilerleyen sürücüler 240 Euro para cezası ödeyecek ve ayrıca 2 ceza puanı ile 1 ay trafikten men cezası alacak.

(A)

Haberleri kaçırmamak için sayfamızı takip edin: www.facebook.com/turizmavrupa

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin