Sürücüler dikkat: Bu levhaya inanmayın

1264

Tatil

Almanya’da otoyola asılan bu levha sürücüleri oyuna getiriyor. Amaç müşteri çekmek ve daha yüksek fiyata benzin satmak.

Alman Otoyol Tesisleri Birliği VEDA, sürücülere uyarıda bulunarak ilginç bir detayı kamuoyu ile paylaştı. Verilen bilgiye göre "Abzocke": Schon wieder Streit bei Tank&Rast Autobahn-RaststŠtte Waldnaabtal / VerbrauchertŠuschung durch rechtswidrige und irrefŸhrende BeschilderungRegensburg ile Münih arasındaki A93 nolu otoyala asılan bir tesis levhasının (Waldnabtal) amacı sürücüleri yanıltmak. Levhayı görenler, Waldnabtal’dan sonra birdahaki benzin istasyonunun 109 km veya 148 km sonra geldiğini zannediyor. Halbuki bir sonraki benzinci sadece bir kaç kilometre ileride. Bu mesafeler de gerçekte Münih ve Passau’a olan mesafeyi gösteriyor. VEDA yetkilileri, müşteri çekmek için sürücüleri yanıltan levhalar kullanıldığını bildirdiler.

VEDA’ya göre amaç, özel tesisler yerine devlet destekli „Tank&Rast“ tesislerinin kullanılması olabilir. Bunun için bölgedeki makamlar bu tür levhalara göz yumuyor. Ancak sürücülerin çekilmek istendiği bu benzin istasyonlarında fiyatlar genellikle çok daha yüksek. Alman Otomobil Kulübü ADAC’nin verilerine göre Tank&Rast tesislerinde akaryakıtın litresi 13 Cent daha yüksek. Yani sürücüler hem yanıltılıyor, hem de ceplerinden daha fazla para çıkması sağlanıyor.

Otoyolda yapılanın yasalara aykırı olduğunu savunan VEDA, yanıltıcı levhaların kaldırılması için girişimde bulunulacağını açıkladı. A93 otoyolu, Kuzey Avrupa’dan güneye gidenlerin sıkça kullandığı bir güzergah.

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin