SunExpress Almanya uçuşlarını durdurdu: Uçuşlar iptal olacak mı?

1820
SunExpress

Tatil

SunExpress Almanya uçuşlarını durdurdu: Uçuşlar iptal olacak mı?

“SunExpress Almanya’nın”, Türkiye hariç diğer Akdeniz ülkelerine uçuşlarını durdurduğu haberi dün Türk yolcular arasında paniğe neden oldu. Sunexpress havayolundan bilet satın alanlar “Bu ne anlama geliyor, biletim iptal olacak mı?” diye endişe yaşadılar. Sosyal medyada yapılan bazı paylaşımlarda “Sunexpress battı, bütün uçuşlar iptal edilecek” gibi yanlış bilgilerin paylaşılması, tedirginliğin daha da artmasına neden oldu.

İki farklı şirket

Uçuşlarını durduran Sunexpress değil, Sunexpress’in Almanya’daki yan kuruluşu “Sunexpress Almanya”. Yani bu ikisi arasında fark var. Almanya ayağının uçuşlarını durdurması, bu şirket adı altındaki bütün uçuşların iptal olacağı anlamına gelmiyor. Verilen bilgiye göre normalde Sunexpress Almanya uçağı ile uçması planlanan yolcuların uçuşları büyük ölçüde havayolu Türkiye veya Lufthansa’nın yan kuruluşu Eurowigns’e aktarılacak. Yani biletler iptal olmayacak. Yetkililer sadece çok düşük sayıda biletin iptal olma ihtimali olduğunu ve bu durumda da ödenen bilet parasının iade edileceğini bildirdiler. Sunexpress Almanya’nın sahip olduğu 20 uçağın bir kısmı Sunexpress Türkiye’ye ve Lufthansa’ya aktarılacak.

Türkiye’ye yoğunlaşacak

Şirket, turizm pazarına daha fazla yoğunlaşmak için ise faaliyet alanını Türkiye’ye kaydırdı. Havayolundan yapılan yazılı açıklamada  “SunExpress, Türk turizm pazarına daha fazla yoğunlaşmak için temel faaliyet alanını Türkiye üzerine konumlandırıyor. Türk Hava Yolları ve Lufthansa’nın ortak kuruluşu SunExpress, Yönetim Kurulu kararı çerçevesinde, Türkiye’ye ve Türkiye’den yapılacak turistik uçuşların yanı sıra Türkiye odaklı iç hat hava ulaşımı üzerine yoğunlaşma kararı aldı.”sözlerine yer verdi. Açıklamanın devamında şu sözlere yer verildi.

Türkiye merkezli çalışma

1989 yılından bu yana Türkiye ile Avrupa arasında bir hava köprüsü kurarak Türk turizmine ve ekonomisine önemli ölçüde katkı sağlayan havayolu, Almanya’daki yan kuruluşu Sun Express Almanya’nın uçuş operasyonlarını durdurarak, Türkiye merkezli faaliyetlerinde konumunu sağlamlaştırmak için tüm filosunu tek bir Genel Havacılık İşletme Ruhsatı (AOC) altında topluyor. Türkiye ile Almanya arasında tarifeli ve direkt seferlerle iki ülkeyi birbirine en fazla bağlayan havayolu, bu konumunu gelecekte Türkiye operasyonlarını daha da güçlendirmekte önemli bir kaynak pazar olarak değerlendirecek.

Sun Express CEO’su Max Kownatzki “SunExpress30 yılı aşkın süredir, Almanya ve Türkiye arasında tatil uçuşlarının yanı sıra eş, dost, akraba ziyaretlerinde lider havayollarından biridir. Hissedarlarımız Lufthansa ve Türk Hava Yolları ile birlikte tüm gücümüzü, Antalya ve İzmir’in ana taşıyıcısı olarak Türkiye operasyonlarımız üzerinde birleştirmeye karar verdik. Sağlam uçuş ağımız, güçlü filomuz ve havacılık tutkumuz ile seyahat acenteleri, tur operatörleri ve doğrudan müşterilerimiz için güçlü ve güvenilir bir ortak olmaya devam edecek, Türk havacılık ve turizmine desteğimizi artırarak sürdüreceğiz” dedi.

(A)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

 

1 YORUM

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin