Spor salonlarına giderken nelere dikkat edilmeli?

58
spor

Tatil

Spor salonlarına giderken nelere dikkat edilmeli?

Sağlık Bakanlığı, Haziran başından itibaren serbest hale getirilen spor salonlarını kullanacak vatandaşlar için bir rehber hazırladı.

Sağlık Bakanlığından spor salonlarına gidecekler için rehber

Bakanlığın sosyal medyadan yaptığı bilgilendirmede yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgınından korunma yollarını şöyle sıraladı:

– Yüksek ateş, öksürük, nefes darlığı, baş ağrısı, boğaz ağrısı, burun akıntısı, kas ve eklem ağrısı, halsizlik, koku ve tat alma duyusu kaybı, ishal belirtilerinden birini taşıyorsanız spor salonuna gitmeyin. Covid-19 yönünden değerlendirilmek üzere sağlık kuruluşuna başvurun.

– Çalışanlar ve müşteriler dahil, spor yapılan alanda her 6 metrekareye 1 kişi düşmelidir. Bu nedenle spor salonuna gitmeden önce randevu alın.

– Spor salonuna gider gitmez ve salondan çıkmadan önce ellerinizi en az 20 saniye boyunca su ve sabunla yıkayın. Çalışma sırasında aletlere dokunduktan sonra ellerinizi alkol içerikli el antiseptiğiyle temizleyin.

– Spor salonunda maske takın. Yüksek efor gerektiren sporlarda nefes almanızı zorlaştırıyorsa maskenizi çıkarın. N95 veya FFP2 maske kullanmayın.

– Yanınızda kendi havlunuzu ve matınızı götürün.

– Spor yapmak damlacık çıkışını artırmaktadır. Bu nedenle spor salonu çalışanları veya diğer müşterilerle aranıza en az 2 metre mesafe koyun.

– Spor yaparken yüzünüze dokunmayın, yüzünüzün zemine veya spor aletlerne değmemesine dikkat edin.

– Boks ve güreş gibi yakın temas gerektiren sporları yapmayın.

– Giyinme odasında en az 1,5 metrelik sosyal mesafe kuralına uyun, odada uzun süre kalmayın.

(BY)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin