Slovenya’dan transit geçecekleri nasıl bir uygulama bekliyor?

1336
transit

Tatil

Slovenya’dan transit geçecekleri nasıl bir uygulama bekliyor?

Avrupa’da yaşayan vatandaşlarımız karayoluyla yolculuk yapmak için sılayolu ülkelerinden gelecek bilgileri merakla bekliyor. Bazı ülkeler sınır geçişleri ile ilgili yasakları kaldırsa da bazıları henüz bu konuda net bir karar vermedi. Slovenya kısa süreliğine sınırlarını kapatmıştı. Ancak kısa süre önce yeniden açma kararı aldı. Buna göre artık ülkede tatil yapmak isteyen Avrupa Birliği ülkelerinde yaşayanlar sınırdan sorunsuz giriş yapabilecekler. Bunun için ülkede tatil yapacağını belgelemesi gerekiyor. (Örneğin bir otel için yaptığı rezervasyonu göstererek) Aynı şekilde konut sahiplerinin girişlerine de izin veriliyor. Ne yazık ki ülkeyi transit geçmek isteyenlerle ilgili henüz net bir bilgi yok. Ayrıca komşu ülke Avusturya da iki ülke arasındaki sınır geçişlerine henüz sıcak bakmıyor ve temkinli yaklaşıyor.

Sınır kapılarında farklı uygulamalar olabilir

Slovenya Lübliana Büyükelçiliği yaptığı yazılı açıklamada ülkeden transit geçecek vatandaşlar için önemli bilgiler yayınladı.

“Vatandaşlarımızın ülkemize yolculuk yapmak amacıyla Slovenya’dan transit olarak geçiş yapmak istemeleri durumunda aşağıdaki bilgileri göz önünde bulundurmaları gerekmektedir:

– Güzergahınız üzerinizdeki diğer tüm ülkelerden (Hırvatistan, Sırbistan, Bulgaristan, farklı güzergah takip etmeniz durumunda ise ilgili ülkelerden) geçişinizi garantilemeniz ve belgelendirmeniz durumunda, aynı gün içinde çıkmanız şartıyla Slovenya’dan transit olarak geçişinize izin verilebilmektedir.

– AB üyesi ülkelerde daimi oturum izni bulunan ve son 14 gün içinde AB dışına seyahat etmemiş kişilere Slovenya’da 14 günlük karantina uygulanmamaktadır.

– Sınırlarda sağlık kontrolü yapıldığında Kovid-19 belirtisi görülmesi durumunda Slovenya’ya giriş izni verilmemektedir.

– Sınır kapılarında farklı uygulamalar olabilmektedir. Haziran ayının ortasında alınacak yeni kararlarla durumun netleşmesi beklenmektedir.”

(A)

Haberleri kaçırmamak için sayfamızı takip edin: www.facebook.com/turizmavrupa

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin