Sizin de başınıza gelebilir: Telefonda “evet” diyen yanıyor

9565
telefon

Tatil

İnsanların parasına ulaşmak için her yolu deneyen dolandırıcılar telefonla aradıkları kişileri bakın nasıl oyuna getiriyor. “Evet” diyen yanıyor!

Son dönemlerde kendisini polis veya savcı olarak tanıtan ve insanları korkutarak altın ve parasını alan dolandırıcıların haberlerini sıklıkla okuyoruz. Özellikle yaşlı insanlar bu yöntemle oyuna getiriliyor. Ancak güvenlik güçleri, yeni türeyen bir dolandırıcılık yöntemi ile ilgili uyarıda bulundular. Independent’te yer alan habere göre ilk olarak ABD’de ortaya çıkan yöntemde, dolandırıcı şebekeleri telefon ettikleri kişiyi şu şekilde kandırıp parasını alıyor:

Telefonda kendisini bir şirket çalışanı olarak tanıtan kişi, ilk önce “Beni duyabiliyor musunuz” sorusunu yöneltiyor. Siz “Evet” cevabı veriyorsunuz. Telefon görüşmesi kayıt edildiği için dolandırıcılar sizin evet demenizi yapılan bir anlaşmaya ve ödemeye “onay” olarak kabul ediyor. Bunun devamında siz bir hizmet veya ürünü satın almış oluyorsunuz. Evinize fatura geliyor veya para hesabınızdan çekiliyor. Siz “Ben birşey satın almadım” deseniz de ellerindeki sahte ses kaydı ile karşınıza çıkıyorlar. Bir çok kişi dolandırıcılarla hukuki yönden mücadele edemeyeceğini düşünerek ödemeyi yapıyor.

Güvenlik güçleri, benzer bir durumla karşılaşanların telefon görüşmesini hemen bitirmesi gerektiğini söyleyerek şu uyarıda bulunuyor: “Tanımadığınız kişiler sizi aradığında telefonda söylediklerinize çok dikkat edin. Eğer şüpheniz varsa telefonu kapatın. Sizi avukata verme gibi yöntemlerle korkutmaya çalışırlarsa sakın ödeme yapmayın, önce bir uzmana başvurun ve yardım isteyin.”

Haber: Gülbengi Şimşek

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin