Siz ne düşünüyorsunuz: Viyana’ya üçüncü pist yapılsın mı?

1848
viyana1

Tatil

Uçuş kapasitesini artırmak isteyen Viyana Havaalanı üçüncü bir pist istiyor. Mahkeme bakın ne karar verdi…Siz ne düşünüyorsunuz?

Havaalanı yakınında oturanların en büyük sorunu gürültü ve hava kirliliği. Uçakların uçuş rotası ve yüksekliğinin gürültü oluşmasında büyük etkisi var. Havaalanları artan hava trafiği ile baş edebilmek için çareyi terminal binası ve yeni pist yapımında arıyorlar. Viyana Havaalanı yönetimi de bu nedenle uzun süredir üçüncü bir pist yapılması için çalışmalarını sürdürüyor.

Daha fazla uçağın inip kalkmasını sağlayacak yeni pist, aynı zamanda bölgede gürültü ve hava kirliliği sorununun da artmasına neden olacak. Konuyla ilgili devam eden tartışmada İdare Mahkemesi yeni pistin yapılmamasa karar verdi. Gerekçe olarak da çevrenin korunması gösterildi. Havaalanı yönetimi şimdi bir üst mahkemede itiraz edecek.

Bu arada benzer bir tartışma daha önce Frankfurt’ta da yaşanmıştı. Çevreciler karşı çıksalar da yeni pistin yapımına izin çıkmıştı. İnen ve kalkan uçakların sayısı artınca ve uçaklar yeni rotalar kullanınca bölgede ciddi bir gürültü kirliliği oluştu. Gürültüden rahatsız olan bir çok kişi taşınmak veya evini satmak zorunda kaldı.

Bakalım Viyana’daki bu tartışmadan nasıl bir sonuç çıkacak?

 

YASAL UYARI: Bu haberin ve fotoğrafların yayın hakkı www.turizmavrupa.com sayfasına aittir. İzinsiz kullanılması durumda yasal işlem başlatılacaktır. Haberin altına link yazarak sayfanızda kullanabilirsiniz (Kaynak/Quelle: www.turizmavrupa.com)

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin