Sırbistan’da virüs tehlikesi arttı: Sürücüler nelere dikkat etmeli?

2287
Sırbistan'da

Tatil

Sırbistan’da virüs tehlikesi arttı: Sürücüler nelere dikkat etmeli?

Avrupa’da yaşayan vatandaşlarımızın Türkiye’ye yolculuk yaparken transit geçtiği Sırbistan’da olaylar devam ediyor. Hükumetin aldığı tedbir kararlarını protesto eden öfkeli gruplar, günlerdir protesto gösterileri yaparak polisle çatışmalara giriyor. Olaylar şimdilik büyük şehirlerde yaşanıyor ancak ülke geneline yayılması da mümkün. Virüs vaka sayılarının artması da başka bir sorun. Bu nedenle Sırbistan’dan geçen sürücülerin bazı konulara dikkat etmesinde fayda var. Öncelikle sınır kapılarındaki işlemler sırasında mutlaka maske takın, kimseye gerekmedikçe yaklaşmayın. Mola verdiğiniz yerlerde, benzin istasyonlarında da maske takmayı unutmayın. Gereksiz yere kişilerle temasa geçmeyin. Alışveriş, tuvalet ihtiyacı gibi molalarda mesafe kurallarına uyun ve ellerinizi dezenfekte edin.

Kalabalık ortamlardan kaçının

Belgrad’daki Türk Büyükelçiliği, protestolar sonrası Sırp hükümetinin aldığı bazı kararlara dikkat çekti:

“Değerli vatandaşlarımız,

Özellikle Belgrad’da günlük vakaların giderek artması üzerine Sırbistan Covid-19’la Mücadele Kurulu tarafından bugün Belgrad’a yönelik ilave tedbirler alınmıştır.

Sırbistan Hükümeti’nin internet sayfasında (https://www.srbija.gov.rs/…/crisis-response-team-introduces…) da yayımlanan sözkonusu tedbirler aşağıda özetlenmiştir:

– Açık ve kapalı alanlarda 10’dan fazla kişinin toplanması tamamen yasaklanmıştır.

– Mağazalar, restoranlar, alışveriş merkezleri gibi kapalı mekanlarda hizmet sunan işletmeler, dört metrekareye bir kişi denk gelecek şekilde müşteri kabul edebileceklerdir.

– Kapalı mekanlarda faaliyet gösteren iş yerlerinde çalışma saatleri 10 Temmuz 2020 tarihinden itibaren sınırlandırılmıştır. Sözkonusu iş yerleri 21:00 – 06:00 arasında kapalı olacaktır.

– Açık havada hizmet veren mekanlar ile park ve bahçeler 23:00 – 06:00 arasında kapalı olacaktır.

Saygıyla duyurulur.”

(A)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin