Sırbistan’da tansiyon yükseldi: Gelişmeler Sılayolu’nu nasıl etkiler?

4528
Sırbistan

Tatil

Her yıl yüzbinlerce vatandaşımızın karayolundan transit geçiş yaptığı Sırbistan’da durumlar karıştı. AB sorunu çözmeye çalışıyor.

Eski Yugoslavya’nın son kalıntılarını yaşatmaya çalışan Sırbistan ile Kosova arasında yaşanan gerginlik büyük bir sorun haline geldi. Sırbistan’ın Kosova’ya üzerinde “Kosova Sırbistan’ındır” yazan bir tren göndermesi ile başlayan gerginlik Avrupa Birliğini de harekete geçirdi. Kosova’nın bağımsızlığını tanımak istemeyen Sırbistan’da krizin daha da büyümesinden endişe duyuluyor.

Son olarak Sırp Başbakanı Aleksandar Vucic “Kosova’nın bağımsızlığını tanımamız mümkün değil” dedi. Uzmanlar, iki ülke arasındaki kavganın büyümesi durumunda ciddi bir güvenlik sorununun yaşanabileceği uyarısında bulunuyorlar. Avrupa Birliği de bu nedenle iki tarafı bir araya getirerek tekrar huzurun sağlanmasını amaçlıyor.

Balkanlarda yaşanan bu tartışmanın bir an önce bitmesi Avrupa’da yaşayan vatandaşlarımızın da faydasına olacak. Her yıl yüzbinlerce kişi Avrupa’dan yola çıkarak Belgrad üzeri Türkiye’ye yolculuk yapıyor. Sırbistan’da yaşayacak gerginlikler ister istemez sürücülerin de işini zorlaştıracaktır. En başta sınırlardaki güvenlik önlemlerinin artması bile gereksiz bekleme sürelerine yol açacaktır. Bakalım iki ülke arasındaki kavga daha ne kadar sürecek.

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin