Sırbistan: “Pasaportunuza el konabilir!”

81976
Sirbistan, Sılayolu

Tatil

Avrupa’dan Türkiye’ye karayolundan seyahat edenlerin “Yolun yarısı” diye andıkları ülke Sırbistan’daki trafik ceza uygulamaları can sıkıyor. Hız ihlalinden, hatalı sollamaya kadar değişik kategorilerde para cezaları kesilen sürücülerin en büyük sıkıntısı paranın yetkili makamlara ödenmesi. Konu ile llgili vatandaşlarımızı bilgilendiren Belgrad Türk Büyükelçiliği, Sırbistan trafik mevzuatına dikkat çekti.

Verilen bilgiye göre trafik polisi, olay yerinde 3000 veya 5000 Dinar (1 Euro: 122,3 Dinar) ceza kesebiliyor. Sürücü bu miktarın banka veya postaneye yatırması gerekiyor. Sürücü bu miktarın yarısını ödemesi durumunda paranın tamamını ödemiş sayılıyor.

Peki ya o gün banka veya postane kapalıysa veya bulunduğunuz yere uzaksa?

O zaman kesilen cezanın yarısını polise ödeyebiliyorsunuz. Eğer ceza olay yerinde ödenirse, polise ayrıca 45 Dinar posta ücreti de vermek gerekiyor.

Sırbistan yasaları bunu öngörüyor

Görüldüğü gibi sistem aslında basit ancak sürücüler açısından asıl sıkıntı, eğer para cezası ödenmezse başlıyor. Bu durumda olayın mahkemeye sevk edilmesi gerekiyor. Adli işlemler tamamlanana kadar da sürücünün pasaport/kimliğine el konulabiliyor.

Daha ağır suçlarda para cezası 120000 Dinara kadar çıkıyor. Bazı durumlarda hakim 60 gün hapis cezası bile verebiliyor.

Şunu da unutmamak gerekir: Trafik polisinin tahsil edebileceği en yüksek miktar 2500 Dinar. Ayrıca polis sadece Dinar alabiliyor, yani Euro ile ödeme mümkün değil. Sonuçta parayı bozdurmanız gerekiyor.

Sirbistan

14 YORUMLAR

 1. Ben sırbistanda belgrad büyükelçiliginin kapısına kadar gittim ailemle beraber vizelerimiz çalınmıştı adamlar resmen bizi kovdular biz size ne yapabiliriz dediler.
  Çareyi Yaşadıgım ülke olan Avusturya konsolosluguna gitmekte buldum ve Avusturya konsoloslugundan kaldıgım yerin emniyetini aradım adamlar hemen çocuklarımı ne yaptıgımı sordular ve yarım saat içinde internetle evraklarımızı gönderdiler ve vizemizi aldık Avusturya ya gelebildik
  Tabiki ben bunları yaşarken ülkemin elçiligi adına hem utanıyordum hemde eziklik hissediyordum çünkü küçücük bir ülke vatandaşına sahip çıkmayan kocaman tc vatandaşına sahip çıkıyordu.

 2. Güzel kardeşim o ülkeleri eleştirirken birazda kendimizi eleştirelim bizde hic mi suc yok hepimiz izin yoluna cıktıkmı birer trafik canavarı oluyoruz hak ve kural tanimiyoruz yolları yarış pisti sanan kural tanımaz magandalar ceza yedimi başlıyorlar bagırmaya beter olun ben 80 beri gider gelirim hic bir sorunla karşılaşmadım

  • Degerli arkadaslar yola ciktikmi Trafik canavarligi bizleri denetik yapisinda var bir düsünelim sila y<olunda hatali solma hiz tutkunlugu felaketle sonuclandigini defalarca yasamislik ve kac aile faciayla yürekleri daglamnistir kac ocak yolarda sönmüstür Trafik kuralarda ülkelere bakmaksizin her yerde ayni yeterki uymasini bilelim Limit hizina uyarsak hak hilali yapmazsak Trafik kuralarina saygili yaklasirsak inanki can kaybimiz olmayacak dinlenerek mola vererek keyifli bir yolculuk olur kimse Trafik cezasi ödemez ailelerimizin yakinlarimizin sevdiklerimizin cani yanm2018ci cekmezler hasretlik sevincle giderilerek sag Selamet gider geliriz dilerimiki 2018 yilinda sila yoluna cikak arkadaslar Kulak verir aci yasanmadan sevincle ülkemize gider geliriz tüm arzum temenum bu kalin saglikla

  • İyi günler, aracınızı kapattırdınız mı yetkili makamlara başvurarak. Eğer bunu yapmadıysanız sorun yaşayabilirsiniz ikinci aracı götürürken. Çünkü sadece bir araca izin veriliyor.

  • Faruk arkadas bu durum karsisinda tek care ikinci aracin ruhsatini ya hanimin adina yada 18 yasinda sizle beraber seyhat edecek aile fertlerin üzerine kayitli olursa sorun cikmaz yanliz türkiyedeki bozulan aracinizi ADAC la getirtme sansiniz varken neden buna basvurmadiniz merak konusu yada tamiri mümkündegilise gömrüge teslim Edip evraklarla arabayi kaprtip olya biterdi

 3. Slm arkadaslar ben birsey soracaktim benim cocuklar fransiz .pasaportlarinin gunu bitmis ben oturum kartlari ile sirbistan gecebilirmiyim kara yolu ile gitsem

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin