Sırbistan’da hızlı giden sürücüler artık böyle tespit ediliyor

1576
Sırbistan'da

Tatil

Sılayolu ülkesi Sırbistan’da geçtiğimiz yıl bazı değişikliklere gidildi ve otoyollar daha güvenli hale getirildi. Bunun için Belgrad ile Niş arasındaki otoyol kesimine 14 kamera yerleştirildi. (Haberini buradan okuyabilirsiniz🙂 Bu kameralar sayesinde hız ihlalinde bulunan araçlar daha çabuk tespit ediliyor. Amaç bu sayede trafik kazası oranını düşürmek.

İki nokta arasındaki ortalama hıza bakan Sırp yetkililer, bir aracın bir noktadan diğerine ortalama ne kadar zamanda geldiğini kontrol ediyorlar. Eğer araç saatte 130 kilometreden daha hızlı gittiyse sürücü ceza ödemek zorunda kalıyor. Eskiden Belgrad ve Niş arasında, yani sadece iki noktada kontrol yapılıyordu. Yani sadece iki veri karşılaştırılıyordu. Yeni yerleştirilen 14 kamera ile kontrol nokta sayısı da artmış oldu. Artık sadece Belgrad ve Niş’te değil, bir çok noktada kontrol var. Bu da ortalama hızın tespitini kolaylaştırıyor. Ancak yeni sistem sürücüler açısından önemli bir avantajı da ortadan kaldırıyor.

Sırbistan’da sürücülerin yol kenarında beklemesi işe yaramayacak

Eskiden Belgrad ile Niş arasında sürat yapan sürücü ceza almamak için herhangi bir yerde otoyol kenarında duruyor ve bir süre bekledikten sonra devam ediyordu. Böylelikle iki nokta arasındaki ortalama hızını düşürmüş oluyor ve ceza ödemiyordu. Ancak yeni sistemde bir çok noktada kontrol yapıldığı için artık bu işe yaramayacak. Yani sürücü hangi noktalar arasında beklemesi gerektiğini tam olarak bilmediği için bu yöntemi kullanamayacak. Tabiki en mantıklısı her zaman hız sınırına uymak. Ancak yine de fark etmeden hız ihlalinde bulunduysanız en iyisi hiç vakit kaybetmeden hemen müsait bir tesiste durun ve bir süre bekleyin. Ancak bu sayede cezadan kurtulabilirsiniz.

Haberleri kaçırmamak için sayfamızı takip edin: www.facebook.com/turizmavrupa

Sırbistan’da hız denetimi yapan kameralara dikkat

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin