Sırbistan’da acil durumda büyükelçiliğe böyle ulaşabilirsiniz

7393
Sırbistan

Tatil

Türkiye’ye karayolundan seyahat ederken transit geçilen Sırbistan’da beklenmedik olaylar yaşanabiliyor. Kimi kaza geçiriyor, kimi pasaportunu kaybediyor. Bu tür acil durumlarda Türk vatandaşları Belgrad’daki Türk Büyükelçiliğini arayabilir. Bazı vatandaşlarımız, özellikle mesai saatleri dışında bir yetkiliye ulaşmanın zor olduğunu belirtiyor. Ancak şunu da unutmamak gerekir ki, yardıma ihtiyacı olan bir tek siz değilsiniz. Görevli o an bir başkası ile telefonlaştığından sizin telefonunuza bakamamış olabilir.

Bu tür sorunlar yaşanmaması için bir hatırlatmada bulunan Büyükelçilik, mesai saatleri dışında kısa mesaj (sms) göndermenin faydalı olacağına dikkat çekti. Hattın meşgul olması durumda sms gönderenlere ulaşım böylelikle daha kolay olacaktır.

Türk Büyükelçiliği internet sayfasından şu bilgileri verdi:

“Yaz aylarının gelmesiyle birlikte Sırbistan güzergahını kullanan vatandaşlarımızın sayısında artış olması nedeniyle, bu ülkeden geçişlerinde sorun yaşayan vatandaşlarımızın temas edebilecekleri Büyükelçiliğimiz iletişim bilgileri aşağıda bir kez daha hatırlatılmaktadır.

Mesai saatleri dışında Büyükelçiliğimiz sabit hatlarının aranması halinde nöbetçi memur cep telefonuna aktarım yapılmaktadır. Bağlantı işlemi normalden daha uzun zaman alabilmektedir.

Bu nedenle, vatandaşlarımızın mesai saatleri dışında acil durumlarda Büyükelçiliğimizle nöbetçi memur cep telefonundan iletişime geçmeleri, sözkonusu numarayı normalden daha uzun süre çaldırmaları, hattın meşgul olması durumunda ise kendilerine dönüş yapılabilmesini teminen, durumlarını açıklayan kısa bir sms göndermeleri önemle duyurulur.

Ayrıca, acil durumlar haricinde nöbetçi telefonlarımızın meşgul edilmemesi rica edilir.

Büyükelçiliğimiz iletişim bilgileri:

Sabit telefon hatları    : +381 11 333 24 00 -10 (mesai saatleri içinde, yerel saatle 9:00-17:00)

Nöbetçi memur hattı  : +381 69 669 948 (mesai saatleri dışında acil durumlarda)

Faks                            : +381 11 333 24 33

E-posta                       : embassy.belgrade@mfa.gov.tr

Adres                          : Krunska 73,11000 Belgrad, Sırbistan

Web adresi                 : www.belgrad.be.mfa.gov.tr/

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin