Sınır kapılarında ve havalimanlarında yapılan testin fiyatı daha pahalı

924
sınır

Tatil

Sınır kapılarında ve havalimanlarında yapılan testin fiyatı daha pahalı

Yaz tatillerini memleketlerinde geçirmek için gelen gurbetçiler dönüş yolculuğunda test sorunu yaşıyorlar. Bilindiği gibi bu yıl koronavirüs nedeniyle Türkiye’den dönenlere bazı ülkelerde 14 günlük karantina uygulanıyor. Karantinadan muaf olmak için yolcunun elinde en geç 48 saat içinde yapılmış PCR test sonucu olması gerekiyor. Bazı ülkelerde süre 72 saat (Örneğin Fransa). Son günlerde gerek gümrük kapılarında gerekse havalimanlarında PRC test yoğunluğu yaşanıyor. Yetkililer bu yoğunluktan dolayı gurbetçilere testi memleketlerinde yapmalarını öneriyor.

Sınırda ve havalimanında 220 TL

Öte yandan havalimanlarında ve gümrük kapılarında yapılan testin fiyatı yükseldi. Temmuz ayında havalimanlarında sunulan testin fiyatı 110 TL iken şimdi bu fiyat iki katına çıktı. Türkiye’deki hastanelerde ise bu fiyat 110 TL. TBMM Yurtdışı Türkler ve Akrabalar Topluluğu Alt Komisyonu Başkanı ve İstanbul Milletvekili Zafer Sırakaya, sosyal medya hesabından şu duyuruyu yaptı.

Hastanelerde testin ücreti 110 TL

Sırakaya: “Sınır kapılarında ve havalimanlarında 220 TL karışılığında yapılacak testlerin sonuçlarının minimum 6 saatte çıkması sebebiyle yaşanacak yığılmalar ve meydana gelebilecek olumsuzluklar göz önünde bulundurularak test yaptırmak isteyenlerin öncelikle memleketlerinde, tatillerini geçirdikleri beldelerde yâda dönüş güzergâhındaki il ve ilçelerde testlerini yaptırmaları önemle rica olunur.

Yurtdışına çıkış yapmadan önce test yaptırmak isteyen kişiler; Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü tarafından belirlenen hesap numarasına 110 TL yatırarak bankadan aldıkları dekont ve yurtdışna çıkışlarını belgeleyen evrakları ile birlikte İl sağlık Müdürlüklerine bağlı Devlet hastanelerinde ve test merkezlerinde 7/24 saat covid-19 testlerini yaptırabilecekler”

Bu yüzden buradan yurtdışına çıkacaklara hem daha ucuz hem de sınır kapılarında ve havalimanlarında daha fazla beklememeleri için testi memleketlerinde yaptırmalarını öneriyoruz.

(A)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin