Sınır kapılarında TIR’lara yeni uygulama

2760
gümrük

Tatil

Tır karnesi ön beyan verilmesi zorunluluğu bugün başlıyor. Bu sayede gümrük işlemleri daha hızlı yapılacak.

TIR Karnesi kapsamı taşımalarda, taşıtın Türkiye Gümrük Bölgesine girişinden önce RO-RO ile gelenler dahil, taşıyıcı tarafından ön beyan verilmesine ilişkin uygulama bugün başlıyor.

Bu uygulama ile TIR Sistemi kapsamında yapılan taşımalarda gümrük işlemlerinin kolaylaştırılması ve hızlandırılması, bunun yanında risk analizinin daha erken ve etkili yapılabilmesinin sağlanması amaçlanıyor.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın konu ile ilgili açıklaması şu şekilde:

‘’Bakanlığımızca hazırlanan Ön Beyan Programı, (TIRCUS) veya Uluslararası Karayolu Taşımacılığı Birliği’nin (IRU) TIR-EPD Programı üzerinden giriş gümrük idaresine elektronik ortamda verilecektir. 25/04/2017 tarihinden itibaren giriş gümrük idarelerinde TIR Karnesi’nin Volet-1 tescili esnasında memur tarafından karnedeki bilgilere ilişkin veri girişi yapılması uygulamasına son verilecek ve bu bilgiler TIRCUS Programından veya TIR-EPD Programından TIR Karnesi numarası ile TIR Transit Takip Programı Volet-1 Tescil Ekranı’na aktarılacaktır.

Ön beyanı verilmemiş TIR Karneleri giriş gümrük idaresinde işleme konulmayacak ve taşıyıcıdan, TIRCUS Programı veya TIR-EPD Sistemi üzerinden ön beyan verilmesi talep edilecektir. Ön beyanın taşıtın giriş gümrük idaresine varışından sonra verilmesi durumunda taşıyıcı firma ve taşınan eşya, risk kriterleri çerçevesinde ayrıca değerlendirmeye tabi tutulacaktır.

TIRCUS Programı Türkçe ve İngilizce kılavuzuna bu linklerden ulaşabilirsiniz:

http://www.gtb.gov.tr/data/58e7395f1a79f51ecccf8589/K%C4%B1lavuz_TUR.pdf

http://www.gtb.gov.tr/data/58e7395f1a79f51ecccf8589/K%C4%B1lavuz_ENG.pdf

 

 

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin