Sılayolu’nda yapılan bu hata büyük soruna neden oluyor

1027
araç

Tatil

Sılayolu’nda yapılan bu hata büyük soruna neden oluyor

Avrupa’dan Türkiye’ye karayolundan seyahat ederken rahat bir yolculuk geçirmek hepimizin en büyük arzusu. Ne yazık ki yapılan basit hatalar, zaman zaman büyük sorunlara neden olabiliyor. Bu nedenle sürücüleri özellikle pasaport ve kimlik kontrolü ile ilgili uyarmak istiyoruz.

Bütün belgeleri kontrol edin

Avrupa’da Türkiye’ye yolculukta bir çok ülkeden transit geçiliyor ve bunların bazılarında pasaport/kimlik kontrolü yapılıyor. Ne yazık ki bazı sınır görevlileri dikkatsiz davranıyor. Kalabalık bir ailenin evrakları kontrol edildikten sonra eksik şekilde geri verilebiliyor. Örneğin AB kimlik kartları veya pasaportlardan birinin görevli tarafından unutulması ve eksik verilmesi durumunda bir dahaki kontrol noktasında sorun yaşayabilirsiniz. Geçtiğimiz yıllarda bu bir çok kişinin başına geldi. Bu durumda bütün yolu geri dönmek zorunda kalabilirsiniz.

Anında bakmak gerekiyor

Sürücüler sınır kapılarından bir an önce ayrılmak için acele ederler. Ancak bu yapılmamalı. Görevli size evraklarını verdikten sonra hepsini teker teker kontrol edin. Örneğin Almanya’daki küçük oturum kartları genellikle pasaportların arasına konur. Pasaportunuzu geri aldıktan sonra kartın arasında olup olmadığını mutlaka kontrol edin.

Çok geç fark ediyorlar

Bazı sürücüler evrağın eksik olduğunu kısa süre sonra fark ediyor ve sınır kapısına geri dönüyor. Bazıları ise kontrol etmedikleri için ancak bir dahaki sınır kapısında olayın farkına varıyor. Bu durumda ya bir önceki sınır kapısına geri dönecek, ya da yeni bir evrak çıkarttırmak zorunda kalacaktır.

(A)

Haberleri kaçırmamak için bizi takip edin:

Yorum Yaz

Yorumunuzu Yazın.
Adınızı Girin