Sılayolu’nda plakanızı iki kez kontrol edin

18 May. 2019
1697 Görüntülenme
Sılayolu

Yurtdışına otomobille Sılayolu’na seyahat edecekler elektronik vinyet satın alırken çok dikkatli olmalılar. Aslında işlem çok basit ancak her yıl bir çok sürücü dikkatsiz davrandığı için 100 Euro’yu aşan cezalar ödemek zorunda kalıyor. Macaristan, Avusturya veya Bulgaristan gibi ülkelerde kullanılan elektronik vinyette aracın camına vinyet pulu yapıştırmanıza gerek kalmıyor. Aracın plakası sisteme işleniyor ve otoyolları kullanabiliyorsunuz. Ancak kayıt işlemi sırasında plakanın yanlış not edilmesi veya sisteme girilmesi sorunlara neden oluyor. Bir harf veya sayı bile yanlış olsa sistem daha sonraki kontrol sırasında sizin plakanızı tanıyamıyor ve otoyolu kaçak kullanmış sayılıyorsunuz. Ardından size ceza geliyor.

Sılayolu ülkelerinde yanlış plaka yazılıyor

İşin ilginç tarafı, örneğin Avusturya’da araç sahibi plakasını sisteme iki kez girmek zorunda. Buna rağmen bazı sürücülerin iki kez üst üste yanlış plakayı girdiği görülüyor. Yani yapılan doğrulama girişinde bile hata yapılıyor.

Aslında bu sorunu çözmek çok basit. Eğer plakanızı aklınızda tutamıyorsanız bir kağıda not edin. İşlem sırasında bu kağıda bakarak plakanızı sisteme girin veya girecek olan yetkiliye söyleyin. İşlemi tamamlamadan önce girdiğiniz bilgileri bir kez daha kontrol edin. Hatta işlem tamamlandıktan sonra bile size verilen onay belgesin kontrol edip hata olup olmadığını anlayabilirsiniz. Örneğin Avusturya’da sonrada herhangi bir ek ücret ödemeden düzelttirme yaptırabiliyorsunuz.

(A)

Yorumlar

Yorum bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir